Profilaktyczne badania potrafią skutecznie ochronić Cię przed wieloma poważnymi chorobami. W przypadku kobiet jednym z podstawowych badań jest cytologia. W jakim celu się ją wykonuje? Dlaczego jest ona tak ważna? W jakim wieku i jak często przeprowadzać cytologię? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszam do czytania.

Na czym polega cytologia?

Szczególnie zalecanym dla kobiet badaniem jest cytologia. Polega ona na wczesnym wykrywaniu raka szyjki macicy i obecności wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Regularne badania cytologiczne pozwolą Ci na uniknięcie wielu nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości.

Podczas badań ginekolog pobierze materiał z tarczy szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Uzyskany wymaz zostanie przekazany do laboratorium, gdzie przejdzie on szczegółową analizę.

Samo badanie nie jest długie, nieprzyjemne ani bolesne. Dlatego nie masz żadnych powodów do obaw. Czas jego trwania to od 5 do 10 minut, a do wizyty nie musisz się jakoś specjalnie przygotowywać.

Gabinet ginekologiczny lek. med. Danuty Kardzis w Gdańsku to miejsce, gdzie uzyskasz profesjonalne wsparcie nie tylko medyczne, ale również psychologiczne, które w przypadku zdrowia intymnego jest szczególnie ważne.

Jakie są wskazania do badania cytologicznego?

Nie masz pojęcia, kiedy powinnaś wybrać się do ginekologa na cytologię? Według zaleceń pierwsze badanie powinno być przeprowadzone od 2 do 3 lat od momentu rozpoczęcia współżycia. Z tego względu jest ono szczególnie popularne u kobiet pomiędzy 20. a 25. rokiem życia.

Działania zapobiegawcze pozwalają na wykrycie niepożądanych wirusów i nowotworów jeszcze przed ich wejściem w poważniejsze stadia. Dzięki temu zlikwidowanie ich jest dużo prostsze.

Badania cytologiczne powinno przeprowadzać się regularnie, mniej więcej co 3 lata. Taki odstęp czasu maksymalizuje szansę na wykrycie ewentualnych niepożądanych zmian w organizmie. Nieco inaczej wygląda to u kobiet znajdujących się w grupie zwiększonego ryzyka.

Warto dodać, że badania cytologiczne bez żadnych przeciwwskazań mogą być przeprowadzone również u dziewic i kobiet w ciąży. O takim fakcie trzeba jednak poinformować ginekologa. Cytologia może być przeprowadzona najwcześniej 2 dni po i najpóźniej 4 dni przed miesiączką.