Czytanie książek wbogaca naszą osobowość, pozwala na intelektualny i duchowy rozwój. Nie inaczej jest w przypadku dzieci. Dlatego też po książki z wierszami oraz bajkami należy sięgać jak najczęściej i codziennie czytać je dzieciom, przynajmniej przez 15 minut. Książeczki dla dzieci są do tego pięknie ilustrowane, co dodatkowo rozwija ich wyobraźnię i zachęca, aby po nie sięgnąć.

sanjeevnitoday.com

sanjeevnitoday.com

Czytanie niemowlakom

Czytanie na głos niemowlakom nie jest fanaberią, lecz naukowym faktem. Taka forma opieki nad dzieckiem rozwija jego mózg. Zanim dziecko nauczy się mówić musi zrozumieć mowę, czyli stworzyć tzw. „słownik bierny”. Nauka mowy u niemowlaka zaczyna się od momentu, kiedy zaczyna on być otaczany mową. Takie dzieci, których rodzice i opiekunowie poświęcali czas na czytanie książeczek szybciej zaczynają mówić.

Czytanie starszym dzieciom

Czytanie książek starszym dzieciom rozwija ich chęć poznawania świata, stymuluje dalszy rozwój mowy oraz usprawnia pamięć. Czytanie kilkulatkowi pomaga również zrozumieć siebie oraz innych, kształtuje się również wrażliwość moralna dziecka. Książki kształtują również pozytywny obraz siebie.

Ogólne korzyści ze wspólnego czytania:

  • dziecko czuje się kochane, co zapewnia mu emocjonalny rozwój;
  • rozwija język, pamięć oraz wyobraźnię;
  • uczy myślenia oraz poprawia koncentrację;
  • kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie;
  • zapobiega uzależnieniu od telewizji, telefonów, Internetu, gier etc.
  • pomaga w wychowaniu i uczy wartości moralnych.