Jako mamy bardzo często skupiamy się wyłącznie na zdrowiu własnych pociech, zapominając o sobie. Tymczasem okazuje się, że lekarza warto odwiedzać nie tylko wtedy, gdy złapie nas przeziębienie bądź poczujemy się gorzej. Bardzo istotna jest również profilaktyka, o której musimy pamiętać na co dzień.

Badania, które warto wykonywać okresowo

Kobiety po 20. roku życia powinny pamiętać o badaniach okresowych, które wykonujemy minimum raz na kilka lat. Podstawowym badaniem jest morfologia krwi, którą powinno się badać raz w roku, o ile oczywiście w międzyczasie nie dzieje się nic niepokojącego. Kobiety muszą też regularnie badać wzrok – w tym celu można udać się do okulisty bądź do optyka. Bardzo ważne jest także USG piersi, które powinno się wykonywać raz w roku. Jeśli kobieta jest obciążona genetycznie rakiem piersi, warto tego typu badanie robić przynajmniej raz na pół roku. Oczywiście, nie można też zapominać o comiesięcznym, samodzielnym badaniu piersi. Istotna jest też cytologia, którą wykonuje się raz na 3 lata – dotyczy kobiet, u których w rodzinie nie występował rak szyjki macicy.

Jak często chodzić do dentysty?

W kontekście dbania o zdrowie musimy pamiętać nie tylko o naszym organizmie, lecz również o zębach. Stomatolodzy radzą, aby na wizyty profilaktyczne udawać się minimum raz na pół roku. Pozwalają one wykryć próchnicę we wczesnym stadium rozwoju, a tym samym zapobiegają inwazyjnemu leczeniu zębów. Ponadto, profilaktyka zdrowia jamy ustnej opiera się na regularnej higienizacji – usuwaniu kamienia nazębnego, piaskowaniu czy fluoryzacji. O zdrowiu naszych zębów często przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy odczuwamy ich ból, tymczasem to właśnie profilaktyka pomaga uniknąć nieprzyjemnych doznań bólowych, a tym samym dłużej cieszyć się pięknym uśmiechem.

Jak dbać o siebie na co dzień?

Mamy powinny dbać o siebie każdego dnia, stosując odpowiednią dietę oraz uprawiając sport. Nasze menu musi być oparte o świeże warzywa i owoce, chude mięso, produkty pełnoziarniste czy chudy nabiał. Z jadłospisu warto natomiast wykluczyć żywność przetworzoną, która nie służy naszemu zdrowiu. Bardzo istotny jest codzienny ruch, o który zwykle nietrudno przy dziecku. Niemniej jednak należy mieć świadomość, że samo „gonienie” za maluchem to za mało, aby utrzymać formę. Ciekawe porady na temat aktywności fizycznej znajdziemy na portalu polkobadzzdrowsza.pl. Pamiętajmy, że dzięki regularnej aktywności możemy zachować nie tylko piękną sylwetkę, ale i dobre samopoczucie. Bez względu na to, czy dysponujemy większą, czy też mniejszą ilością czasu, warto wplątać sport w swoją codzienność.

Każda mama powinna być świadoma tego, że jej zdrowie jest niemal tak samo ważne, jak zdrowie dziecka. Dlatego też nie możemy zapominać o regularnych wizytach u lekarza i badaniach profilaktycznych, które pozwalają w porę wykryć niepokojące zmiany. Ponadto, dbajmy o siebie na co dzień, stosując zdrową dietę i uprawiając sport. Warto każdego dnia znaleźć trochę czasu dla siebie, tak aby nie tylko wyglądać dobrze, ale i czuć się wspaniale.