W ciepłe dni dobrze jest orzeźwić się smacznymi owocami. Jednym z nich jest mango – owoc, który już od ponad 4 tysięcy lat uprawiany jest w Indiach. Do Europy dotarł dopiero na początku XVI wieku. Dziś rośnie w w tropikalnych regionach Ameryki, Afryki, Australii i Oceanii, a także w Europie. Dlaczego warto skusić się na ten owoc i w jaki sposób go jeść?

Cudowne właściwości

Stosunkowo niedawno naukowcy przeprowadzili liczne badania, z których wynika, że mango może zapobiec rozwojowi niektórych nowotworów. Substancje, które są w nim zawarte, mogą hamować rozwój raka piersi i raka okrężnicy. Co więcej, udało się ustalić, że codzienne jedzenie tego owocu może w znacznym stopniu przyczynić się do obniżenia poziomu cukru we krwi, mimo że jest on bardzo bogaty w cukry. Ponadto spożywanie tego tropikalnego owocu pomaga obniżyć insulinooporność i poprawić tolerancję glukozy. Mango zawiera też sporo potasu, dzięki czemu obniża podwyższony poziom ciśnienia tętniczego. Sok z tego owocu przyspiesza również regenerację podrażnionego gardła oraz łagodzi dolegliwości bólowe i chrypę.

Jak jeść mango?

Skoro wiemy już, że warto sięgać po ten zdrowy tropikalny owoc, nasuwa się kolejne pytanie: jak jeść mango? Dobry do spożycia, dojrzały owoc powinien mieć odcienie koloru zielonego, żółtego i czerwonego. Musi być także odpowiednio miękki. Miąższ powinien się ugiąć pod naciskiem palca. Poza tym dobrze jest, gdy skórka owocu jest jędrna i nielepiąca. Dojrzały owoc mango ma pomarańczowo-żółty, słodki, bardzo soczysty i gęsty miąższ. Dosłownie rozpływa się on w ustach, przez co sprawdza się jako składnik orzeźwiających owocowych sałatek. Warto okrasić je sokiem z limonki i imbirem. Poza tym owoc ten może być dodatkiem do ciast, np. serników, a także składnikiem przystawek z szynki, raków, łososia i potraw mięsnych. Warto też nadmienić, że w Ameryce Łacińskiej mango często komponuje się z chili, solą bądź sosem sojowym.

Mango sprawdzi się jako składnik wiosennych i letnich napojów

Mango sprawdzi się jako składnik wiosennych i letnich napojów (Źródło: aseasyasapplepie.com)

Obieranie

Jak obrać ten tropikalny owoc? Na początku warto go dokładnie umyć pod bieżącą wodą. W celu obrania, dobrze jest położyć owoc w pozycji pionowej, tak, by ogonek skierować do dołu. Następnie należy przytrzymać owoc i odkroić jego szersze boki, przesuwając nóż wzdłuż pestki. Odkrojony miąższ wystarczy pokroić w kratkę, a następnie skórkę z naciętym miąższem odwrócić na lewą stronę. Kosteczki mango same oddzielą się od siebie. Potem wystarczy tylko odkroić kostki miąższu od skórki, a pozostałe części owocu od pestki. Istnieje jeszcze jeden sposób na obranie mango. Jaki? Wystarczy przekroić je na pół, usunąć pestkę i jeść miąższ łyżeczką.

Pokrojony owoc

Pokrojony owoc (Źródło: jessicainthekitchen.com)

Mango to tropikalny owoc, który doskonale wpłynie na stan naszego zdrowia, a przy tym sprawdzi się jako dodatek do wielu wiosennych i letnich potraw.