Zdolni, ambitni i coraz bardziej popularni – prace najmłodszego pokolenia twórców wystawiane na aukcjach DESA Unicum „Młoda Sztuka” cieszą się rosnącym uznaniem. Grudniowa aukcja będzie już 147. edycją tego projektu od jego rozpoczęcia przez największy dom aukcyjny w Polsce w 2008 roku. Jego celem jest wspieranie młodych, debiutujących na rynku artystów, a cena wywoławcza każdej pracy to 1 000 zł.

Tylko w 2021 roku średnia cena uzyskana za oferowane na aukcji obiekty wzrosła o 30 proc. w stosunku do roku ubiegłego. W latach 2015 – 2021, kiedy odbywało się co najmniej 12 aukcji w roku, pod młotek trafiło łącznie ponad 6,8 tys. obiektów sztuki najnowszej w ramach 103 aukcji, a obroty nimi sięgnęły prawie 20 mln zł. Od początku 2021 roku DESA Unicum zaoferowała ponad 1000 prac młodych artystów o łącznej wartości ponad 4 mln złotych. Zakupionych zostało aż 96 proc. z nich. Średnia cena dzieł wyniosła niemal 4 tys. zł, jest to wzrost o 70 proc. w stosunku do ceny sprzed sześciu lat. W tym roku odbędzie się 30 aukcji „Młodej sztuki”. To ponaddwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym, do czego  przyczyniły się liczne aukcje online. Jest to także pierwszy projekt DESA Unicum, w którym wprowadzona została formuła prelicytacji online przy aukcjach stacjonarnych.

Młoda, tworzona w XXI wieku sztuka, reprezentowana jest przez liczne grono utalentowanych artystów, mających na swoim koncie wystawy indywidualne i prestiżowe nagrody. Wielu z nich zyskało już status gwiazd rynku kolekcjonerskiego, a ich dzieła osiągają ceny kilkudziesięciu tysięcy złotych. Znanych nazwisk nie zabraknie również podczas kolejnej, 29.  już w tym roku, aukcji „Młodej Sztuki”. 20 grudnia wystawionych zostanie aż 120 wyselekcjonowanych prac. W tym obrazy Dariusza Grabusia, Bartłomieja Kotera, Katarzyny Orońskiej/Orno, Mirelli Stern, Adelajdy Kot czy Katarzyny Chmiel. Pojawią się również unikatowe rzeźby, w tym obiekty marmurowe, drewniane, ceramiczne oraz niepowtarzalna kompozycja Andrzeja Sobiepana.

Projekt „Młoda Sztuka”, realizowany przez DESA Unicum od niemal 14 lat, dedykowany jest wspieraniu i promocji artystów debiutujących na rynku sztuki. Zorganizowane w tym czasie aukcje stacjonarne oraz internetowe przyniosły młodym twórcom znaczący rozgłos, a także umożliwiły im nawiązanie kontaktów z kolekcjonerami i miłośnikami malarstwa i rzeźby. To także nasz pierwszy projekt, w którym wprowadziliśmy formułę prelicytacji online. Sztuka najnowsza jest dziś jednym z najdynamiczniej rozwijających się segmentów rynku, a obiekty trafiające pod młotek szybko zyskują na wartości. Najbliższa, 147. już aukcja „Młodej sztuki”, będzie rekordowa pod względem liczby wystawionych prac. Pojawi się na niej aż 120 wyselekcjonowanych obiektów, z ceną wywoławczą 1000 złotych. To świetna okazja dla osób chcących rozpocząć inwestowanie w sztukę, a nie dysponujących znaczącymi środkami na jej zakup. Satysfakcję z posiadania obrazu lub rzeźby zwiększa dodatkowo możliwość śledzenia rozwoju kariery jej autora, nabierającej dopiero rozpędu –– mówi Agata Szkup, Prezes DESA Unicum.

20 grudnia, na najważniejszej i największej aukcji „Młodej Sztuki” w DESA Unicum w 2021 roku pojawi się między innymi obraz „Rome Scene #1” z najnowszego cyklu Bartłomieja Kotera, którego głównym bohaterem jest Rzym. Pejzaż z Obeliskiem Flaminio na Piazza del Popolo, namalowany przez artystę w chłodnej, monochromatycznej tonacji, kontrastuje z ciepłymi barwami zachodzącego słońca. Tak, jak w poprzednich pracach, punktem odniesienia dla niepokojącego i nieco surrealistycznego obrazu „Południe w lesie” autorstwa Beniamina Cierniaka jest natura i żywioł. Natomiast wystawione „Ego ventum expecto” to kolejne już płótno Katarzyny Orońskiej/Orno z popularnego z cyklu „Książkowego”.

Atrakcją nadchodzącej aukcji jest również „Dom blisko oceanu” Dariusza Grabusia, czerpiącego zarówno z realizmu, jak i pop-artu. Kompozycja, tak jak cała twórczość artysty, inspirowana jest śródziemnomorską architekturą i swobodną elegancją luksusu.

Nie trudno w niej odnaleźć fascynację twórczością, m.in. Davida Hockney’a

Swój własny, unikatowy styl wypracowała Mirella Stern, autorka prezentowanego obrazu „No bez jaj…!”. Gwiazda aukcji „Młodej Sztuki” przedstawia ludzi jako marionetki, drewniane lalki czy kamienne posągi. Tworzy w ten sposób klimat z pogranicza kreskówek, co jak sama przyznaje, jest sposobem na pokazanie człowieka „od wewnątrz”.

Uwagę przykuwają wyjątkowe obrazy cenionych przez kolekcjonerów Adelajdy Kot, Grzegorza Klimka, Aleksandry Staniorowskiej, Adama Wątora, Łukasza Bilińskiego, Katarzyny Chmiel, Agnieszki Zabrodzkiej, Romualda Musiolika, Katarzyny Środowskiej, Anny Pszonki czy Aleksandry Bukowskiej. Na grudniowej aukcji DESA Unicum nie zabraknie także rzeźb artystów młodego pokolenia. W tym jedynej w swoim rodzaju pracy „Broken crystals” Andrzeja Sobiepana, w której królują formy na wzór kryształów i różnego rodzaju minerałów.

Aukcji towarzyszy wystawa w siedzibie DESA Unicum dostępna do 20 grudnia w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.