Ciąża to zwykle szok dla każdej nastoletniej dziewczyny, która dowiaduje się, że będzie mamą. Pojawienie się dziecka wywraca wszystko do góry nogami, a przecież trzeba jeszcze chodzić do szkoły czy borykać się z problemami okresu dorastania. Jak odnaleźć się w tej niełatwej sytuacji?
Nastoletnia ciąża – wsparcie to podstawa
Kiedy tylko nieletnia dowiaduje się, że jest w ciąży lub przypuszcza, że może tak być, powinna poinformować o tym kogoś bliskiego – partnera, przyjaciółkę czy rodziców. Wszystko zależy od tego, jakie ma z nimi relacje. Niestety, często zdarza się, że młodzi ojcowie nie stawiają czoła wyzwaniu i odsuwają się po tym, gdy dowiadują się o dziecku. Wtedy trzeba zmierzyć się jeszcze z rozstaniem.
Samotność to najgorsze, co ma szansę przydarzyć się młodej mamie. Uczennica potrzebuje wsparcia psychologicznego i kogoś, kto spojrzy na sytuację z dystansem. Najlepiej poprosić o wsparcie rodziców, którzy będą w stanie realnie pomóc w codziennych obowiązkach czy ukończeniu szkoły. Im szybciej się z nimi porozmawia, tym lepiej. Jeśli to możliwe, warto udać się na konsultację do psychoterapeuty.
Emocjonalne wsparcie bliskich to podstawa do racjonalnego myślenia o przyszłości i prawidłowego postępowania w związku pojawieniem się malucha. Ciężarna powinna otwarcie mówić o swoich emocjach i uczuciach. Poza tym należałoby rozważyć dołączenie do grupy wsparcia, szczególnie gdy dziewczyna nie może pogodzić się z myślą o czekającym ją macierzyństwie.
Odpowiednia opieka zdrowotna
Czasami nastolatki zachodzące w ciążę nadal mają przed sobą pierwszą wizytę u ginekologa. W takiej sytuacji powinny jak najszybciej udać się do lekarza, aby uzyskać wszelką niezbędną wiedzę na temat rozwoju płodu, a także wykonać konieczne w tym okresie badania. To także dobra okazja do poszerzenia wiedzy z zakresu edukacji seksualnej.
Warto wybrać sprawdzonego lekarza z doświadczeniem, ponieważ nastoletnie ciąże nierzadko wiążą się z zagrożeniami. Najlepiej udać się do gabinetu z mamą, która będzie wsparciem w tym stresującym doświadczeniu. Zaleca się także zapisanie do szkoły rodzenia, w której można dowiedzieć się sporo na temat opieki nad dzieckiem i zmian zachodzących w organizmie ciężarnej.
Wsparcie finansowe po porodzie
W najtrudniejszej sytuacji znajdują się dziewczyny z ubogich domów, które nie mają wsparcia finansowego u rodziców. Podstawową formą pomocy, o jaką powinny się ubiegać wszystkie młode mamy, jest wsparcie od państwa. W 2024 roku każdemu dziecku przysługuje 800 złotych miesięcznie. Poza tym dostępne są zasiłki socjalne.
Jeśli nadarzy się taka okazja, po porodzie warto podjąć pracę dorywczą. Niektóre firmy zatrudniają pracowników młodocianych. Można zająć się również np. sprzedażą rękodzieła. Trzeba mieć jednak na uwadze konieczność pogodzenia obowiązków macierzyńskich, szkolnych i finansowych. Gdy istnieje taka opcja, najlepiej skorzystać ze wsparcia ze strony rodziców.
Można poszukać także pomocy ze strony organizacji non-profit. To opcja dostępna szczególnie w dużych miastach, w których funkcjonuje więcej instytucji wspierających samotne i nastoletnie mamy w trudnych sytuacjach materialnych.
Nastolatka w ciąży a przyszłość
Priorytetem dla nastolatki poza zdrowiem swoim i dziecka powinna być szkoła. Na szczęście w takiej sytuacji można ubiegać się o przerwę w nauce i nauczanie indywidualne. Szkoła ma obowiązek działać w taki sposób, aby zapewnić ciężarnej szansę na ukończenie edukacji i przystąpienie do wszelkich niezbędnych egzaminów.
Żeby rozpocząć procedurę ubiegania się o urlop w nauczaniu lub zajęcia indywidualne, należy pójść do poradni psychologiczno-pedagogicznej. To właśnie tam można uzyskać wszystkie informacje na temat tego procesu i przy okazji wsparcie emocjonalne. Szkoła powinna zareagować także w sytuacji, w której podejrzewa się, że ciąża jest wynikiem działań nielegalnych. Zawsze ma to miejsce w przypadku zapłodnień u dziewczynek poniżej 15. roku życia.
Ciąża i poród w wieku nastoletnim to nie koniec świata, nawet jeśli na początku tak się wydaje. Z odpowiednim wsparciem bliskich osób dziewczęta nie muszą rezygnować z realizacji swoich planów i pasji. Macierzyństwo nierzadko okazuje się dla nich źródłem radości. Mimo trudnych chwil nie warto się poddawać. Zawsze powinno się szukać pomocy i otwarcie wyrażać swoje uczucia.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.