Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że skóra niemowląt jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna, dlatego też wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji. Szczególnie latem, kiedy temperatury na zewnątrz są bardzo wysokie, skóra maluchów narażona jest na liczne podrażnienia. W trakcie upalnych dni, jakiekolwiek zaniedbania w pielęgnacji najmłodszych, mogą zatem doprowadzić do szybkiego pojawienia się u nich bolesnego odparzenia. Co powinnaś wobec tego robić, aby zapobiegać i radzić sobie z tego typu podrażnieniami u swojej pociechy?
Przyczyny i objawy odparzenia
Odparzenia u niemowlaka to jedne z najczęściej przytrafiających się problemów skórnych w okresie wczesnego dzieciństwa, czyli do ukończenia przez malucha 3 roku życia. Jakie są przyczyny tego schorzenia? Otóż, skóra dzieci noszących pieluszki, musi zmagać się z połączeniem kilku drażniących ją czynników, takich jak: nadmiar wilgoci, mocz, kał, ciepło i tarcie, które to stwarzają doskonałe warunki do pojawienia się odparzenia na skórze malucha. Często skłonność do odparzenia, może być także związana z okresem ząbkowania dziecka oraz jego przejścia na pokarmy stałe. Warto, abyś zdawała sobie sprawę z tego, iż nie u każdego maleństwa symptomy takiego podrażnienia wyglądają tak samo. Na odparzenie mogą wskazywać następujące objawy: zaczerwieniona, sucha i łuszcząca się skóra na pośladkach malucha, wypukłe grudki (suche lub wypełnione płynem) i obrzęk skóry. Obszar dotknięty odparzeniem może być również cieplejszy w dotyku od reszty ciała dziecka. W większości przypadków, odparzenie można wyleczyć za sprawą prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli jednak dziecko ma podwyższoną temperaturę, płacze podczas dotykania podrażnionej skóry, a odparzenie krwawi, pokrywa się pęcherzami, przenosi się na inne obszary ciała lub długo się utrzymuje i ma tendencję do nawracania, należy w takiej sytuacji skontaktować się z lekarzem specjalistą.
Jak walczyć z odparzeniem?
Chcąc zwalczyć bądź przeciwdziałać odparzeniu u niemowlaka, powinnaś wdrożyć kilka prostych zasad, dotyczących właściwej pielęgnacji pupy dziecka. Przede wszystkim, bardzo istotne jest szybkie zmienianie brudnej lub wilgotnej pieluszki, na świeżą. Robiąc to, powinnaś dokładnie i delikatnie przetrzeć skórę niemowlęcia płatkiem kosmetycznym, nasączonym wodą lub specjalnymi chusteczkami oczyszczającymi. Gdy skóra malucha zostanie już oczyszczona, dopilnuj, aby odpowiednio wyschła, na przykład pozwalając dziecku chwilę poleżeć bez pieluszki. Gdy pośladki maleństwa będą już suche, zastosuj na nie puder na odparzenia. Posyp nim swoje dłonie, a następnie rozprowadź puder po skórze pociechy. Możesz także w tym celu nałożyć dziecku specjalną maść ochronną.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.