Pierwsze urodziny dziecka to wyjątkowe święto nie tylko w jego życiu, ale także dla rodziców. Z pewnością nie tylko oni, ale i wszyscy zaproszeni goście pragną obdarować malucha wyjątkowym prezentem. Sprawdź, na jakie zabawki warto się zdecydować!

Prezent na roczek – zabawka edukacyjna

W pierwszych kilku latach życia dziecko bardzo intensywnie się rozwija (przez co przeważnie jego wiek podaje się w miesiącach, a nie latach). W okolicy pierwszych urodzin wiele z nich zaczyna już stawiać swoje pierwsze kroki. Potrafią wskazać palcem interesujące ich rzeczy, a także współpracować przy przebieraniu się i ubieraniu. Zaczynają też poznawać świat i uczyć się wielu rzeczy. 

Dlatego prezent dla rocznego dziecka powinien spełniać funkcje edukacyjne. Mogą to być:

  • drewniane klocki – najlepiej sprawdzą się te w formie sorterów. Dzięki takim zabawkom maluch poznaje kształty i rozwija umiejętności motoryczne;
  • wieże i puzzle – odgrywają taką samą rolę, co drewniane klocki. Co więcej, pozwalają także trenować cierpliwość;
  • sprzęty muzyczne dla malucha – takie jak niewielkie cymbałki, drewniany bębenek czy tamburyn.

Idealny prezent na roczek – książeczki

Innym świetnym pomysłem na prezent dla rocznego dziecka są różnego rodzaju książeczki. Czytanie opowieści pomaga rozwijać wyobraźnię i kształtuje również pozytywne nawyki na przyszłość. Można zdecydować się na tradycyjne bajki lub też książeczki sensoryczne, które dodatkowo będą wspierać rozwój. Dzięki nim maluch pozna nowe dźwięki, kształty czy materiały.

Pomysły na prezent na roczek – pchacze i ciągacze

Ciekawym upominkiem dla dziecka jest również zabawka w stylu pchacza lub ciągacza. Trzeba mieć jednak na uwadze, że tego typu przedmioty nadają się jedynie dla pociech, które już opanowały sztukę chodzenia. Mogą więc swobodnie robić to, co uwielbiają, czyli ciągać za sobą zabawki lub je pchać. Jeśli wiesz, że maluch interesuje się zwierzętami (np. psami), to możesz kupić mu drewnianego pchacza w takim kształcie.

Bujacze, skoczki i jeździki – praktyczny pomysł na prezent

Na liście sprawdzonych prezentów na roczek znajdują się przedmioty, które pobudzają dzieci do ruchu. Zalicza się do nich:

  • skoczki – czyli gumowe zabawki, na których maluch może bezpiecznie usiąść i zacząć podskakiwać. Sprzedawane są w często w kształtach różnych zwierzątek;
  • bujacze na biegunach – to bardzo dobra zabawka dla rocznego dziecka, ponieważ nie tylko sprawia wiele frajdy, ale także pomaga w stymulowaniu układu przedsionkowego;
  • jeździki – mogą to być np. małe samochodziki, rowerki czy małe hulajnogi. Przeważnie jednak dzieci zaczynają z nich aktywnie korzystać około 18. miesiąca życia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką zabawkę kupić już nieco wcześniej.

Obecnie na rynku istnieje wiele różnorodnych zabawek dla maluszków. Jako prezent dla dziecka na pierwsze urodziny najlepiej stawiać na taki, który będzie wspierał jego rozwój i pozwalał uczyć się nowych rzeczy. Można też kupić nieco bardziej zaawansowany upominek, z którego skorzysta dopiero w bliskiej przyszłości. Zawsze warto skonsultować zakup konkretnego przedmiotu z rodzicami pociechy.