Ciąża to dla każdej kobiety wyjątkowy czas. Jednak w tym okresie w naszym ciele zachodzi wiele zmian. Skóra na brzuchu rozciąga się, mogą pojawić się rozstępy, a na twarzy nierzadko występują przebarwienia i trądzik. Z tego powodu po porodzie warto szczególnie zadbać o siebie, sięgając po preparaty takie jak serum z witaminą C czy krem z retinolem. W jaki sposób ich używać i dlaczego warto z nich korzystać? Podpowiadamy. 

Najczęstsze problemy skórne po ciąży

Podczas ciąży ciało kobiety mocno się zmienia. Rosnący brzuch może powodować rozstępy, a wahania hormonalne przebarwienia na twarzy i trądzik. Po porodzie problemy te zazwyczaj nie ustępują samoistnie i dlatego należy wykonać szereg czynności, aby jak najszybciej je wyeliminować. Jeszcze przed porodem na takie zmiany można stosować serum z witaminą C. Warto wtedy zwrócić uwagę na formę tej substancji aktywnej i jej stężenie w danym produkcie. Zawsze lepiej jest zacząć od niższych wartości.

Serum z witaminą C ma szereg dobroczynnych właściwości. Przede wszystkim rozjaśnia przebarwienia i ma działanie przeciwzapalne, dlatego można go stosować w przypadku pojawienia się niedoskonałości i innych zmian skórnych.

Pielęgnacja skóry po porodzie a krem z retinolem

Najważniejszym produktem stosowanym przez kobiety do pielęgnacji skóry po porodzie jest krem. Retinol w nim zawarty posiada szereg korzystnych właściwości, jednak nie zawsze można po niego sięgać. W kremie retinol jest pochodną witaminy A i z tego powodu jak wszystkie inne retinoidy nie może być stosowany podczas ciąży ani karmienia piersią. Jest to spowodowane faktem, iż związki te mogą wywoływać poważne zaburzenia rozwojowe u płodu. Mimo że takie działanie wykazują głównie leki doustne, to nie zaleca się stosowania nawet produktów takich jak krem z retinolem.

Po krem z retinolem można sięgnąć dopiero kiedy nie zamierzamy już karmić dziecka. Związek ten jest stosowany w dermatologii przede wszystkim do leczenia trądziku, ale wykazuje również wiele innych dobroczynnych właściwości. Przede wszystkim przyspiesza wymianę wewnętrznych warstw naskórka i złuszcza martwe komórki. Dlatego skóra po jego użyciu znacznie szybciej odzyska blask i pozbędziemy się nieestetycznych przebarwień.

Ze względu na to, że stymuluje on fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny poprawiając jędrność i gęstość naskórka, można zastosować go również na rozstępy. Nie zlikwiduje on ich całkowicie, natomiast rozjaśni je i skóra w tym miejscu będzie bardziej jędrna. Retinol nie może być stosowany razem z serum z witaminą C, ponieważ te dwa produkty będą się wzajemnie neutralizować.