Jeśli jesteś młodą mamą, powracającą ze szpitala w towarzystwie noworodka, z pewnością odczuwasz ogromną radość. Od tej chwili bowiem w twoim domu zamieszka z tobą malutka i bezbronna istotka, którą obdarzysz swoją miłością i opieką. Powrót ze szpitala z niemowlęciem, wiąże się jednak także z wieloma nowymi wyzwaniami, którym będziesz musiała sprostać jako młoda mama. Jednym z nich będzie pierwsza kąpiel twojego dziecka. Taka kąpiel powinna się odbyć, w dniu powrotu dzidziusia ze szpitala, tak by pozbyć się z jego ciała bakterii, przyniesionych z oddziału. Czy powinnaś bać się tego nowego kroku w pielęgnacji malucha? W żadnym wypadku. Większość małych dzieci uwielbia kąpiele. Pamiętaj, iż twój maluch przez 9 miesięcy przebywał w brzuszku w otoczeniu wodnym, dlatego jak każdy noworodek jest on przyzwyczajony do przebywania w wodzie. Kąpiel może być dla niego zatem bardzo przyjemnym rytuałem pielęgnacyjnym. A jak przeprowadzić pierwszą kąpiel twojego dziecka?

Przygotowanie do kąpieli

Zadbaj o odpowiednie przybory do kąpieli - wanienka dla dziecka

Źródło: www.edziecko.pl

Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów, przed przystąpieniem do kąpieli dziecka, przygotuj wcześniej wszystkie potrzebne ci rzeczy, które wykorzystasz podczas mycia malucha. Do tego typu akcesoriów zaliczają się: wanienka, wkładka antypoślizgowa do wanienki (może ją zastąpić pielucha tetrowa), ręcznik frotte z kapturkiem, termometr kąpielowy (do sprawdzania temperatury wody), środek myjący dla niemowląt, zasypka przeciw odparzeniom, waciki lub gaziki do przemywania oczu, trochę przegotowanej wody, czysta pieluszka i ubranko. Zadbaj o to, by temperatura w pomieszczeniu, w którym przeprowadzisz kąpiel, wynosiła około 22 do 24 stopni Celsjusza. Wyciągnij wanienkę i podłuż pod nią coś, co zabezpieczy znajdujący się pod nią obszar, przed kroplami wody. Maluch może bowiem zacząć chlapać w trakcie kąpieli. Woda w wanience powinna mieć temperaturę około 37 stopni Celsjusza. Do pierwszych kąpieli przygotuj środki myjące, które odpowiednio nawilżą i natłuszczą skórę noworodka. Unikaj natomiast mydła, mogącego wysuszyć skórę dziecka. Samą kąpiel powinno uprzedzić, wykonanie przez ciebie na przewijaku, wstępnej toalety malucha i rozebranie go.

Pierwsza kąpiel

Noworodka należy wkładać do wanienki powoli i ostrożnie. Trzymaj malucha pod pośladkami jedną ręką, a drugą pod pleckami. Najpierw zanurzaj nóżki i pośladki dziecka, a następnie jego tułów i główkę. Kiedy zanurzysz całego dzidziusia w wodzie, wyjmij spod jego pośladków jedną rękę. Drugą rękę nadal trzymaj pod pleckami i paszką, tak by główka dziecka spoczywała na twoim przedramieniu. Do wody dodaj płyn natłuszczający i delikatnie myj malucha ręką. Zwracaj uwagę na wszystkie mało dostępne miejsca, w których mógłby zbierać się brud, między innymi: paszki, fałdki na szyi oraz miejsca za uszkami. Myj dziecko zaczynając od najczystszych obszarów, kończąc na tych najbrudniejszych. Kąpiel powinna trwać krótko, czyli od 2 do 3 minut.

Kiedy dziecko jest już wykąpane…

Po kąpieli dokładnie osusz malucha

Źródło: www.pomocnicymamy.pl

Kiedy twoja pociecha jest już wykąpana, wyjmij ją z wody, owiń ręcznikiem (jeśli ma on kapturek, załóż go dziecku na głowę) i dokładnie osusz jego ciało, zwracając uwagę również na mniej dostępne obszary ciała (takie jak paszki czy fałdki). Kolejnym krokiem jaki powinnaś wykonać, jest przykrycie dziecka ręcznikiem, tak by nie marzło. W tym czasie wykonaj toaletę buzi twojego malucha. Jałowymi gazikami – nasączonymi przegotowaną wodą – przemywaj powieki, od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego. Przy myciu każdego oczka, używaj osobnego wacika. Twarz dziecka przemyj wacikiem nasączonym przegotowaną wodą. Nie zapomnij także o higienie pępka dziecka i osuszeniu go gazikiem. Kiedy twój bobas będzie już cały osuszony, nasmaruj pupę i pachwiny dziecka środkiem przeciwko odparzeniom. Teraz możesz ubrać swoją pociechę. I pierwsza kąpiel za tobą!