Zapewne, już niejednokrotnie uległyśmy urokowi paryskiego szyku, który słynie z niewymuszonej elegancji, jaką zwykły się cechować stylizacje francuskich kobiet. Jak się jednak okazuje, naturalna wytworność – stanowiąca znak rozpoznawczy paryskiej mody – objawia się także w sposobie dekorowania tamtejszych mieszkań. Jeśli jesteśmy miłośniczkami urządzania wnętrz – w duchu wyrafinowanej prostoty, okraszonej nutą finezji – styl francuski może okazać się dla nas skarbnicą wielu cennych inspiracji. W dzisiejszym wpisie omówimy najważniejsze cechy tego stylu i dowiemy się, w jaki sposób możemy sprawić, iż nasze własne mieszkanie będzie przypominało wnętrze paryskiej kamienicy.

Cechy stylu francuskiego

Styl francuski we wnętrzach to przede wszystkim umiejętne operowanie takimi elementami jak: przestrzeń, prostota, symetria, duża ilość światła, naturalne materiały, jasne kolory oraz barokowa elegancja. Dzięki połączeniu tych cech, francuskie wnętrza są bardzo lekkie, jasne, a co więcej zapraszają domowników do swobodnego wypoczynku wśród niezobowiązujących kolorów, do których zalicza się przełamaną biel, szarości i beże. Styl francuski nie wiąże się jednak w żaden sposób z monotonią. Prostota paryskich mieszkań, przełamana jest nutą wytworności, w postaci bogatej sztukaterii, pałacowych kominków, dużych okien, starych parkietów i wszechobecnych dzieł sztuki.

Styl francuski w twoim wnętrzu

Urządzając mieszkanie w stylu francuskim, można zastosować w nim elementy z naturalnych materiałów. Dobrym pomysłem, okaże się zatem podłoga, która została wykonana z prawdziwego drewna. Co więcej, wnętrza inspirowane paryskimi kamienicami, powinny być utrzymane w subtelnej, pastelowej kolorystyce. Ściany warto wobec tego pomalować jasnymi farbami, ozdobić sztukaterią i pilastrami oraz wykończyć tapetą lub boazerią w tej samej tonacji. Natomiast meble, które wykorzystamy do udekorowania mieszkania w stylu francuskim, powinny posiadać eliptyczne, zaokrąglone kształty oraz liczne zdobienia, takie jak: frezy, ornamenty i rzeźbienia. Styl francuski doskonale komponuje się również z dodatkami w czarnym kolorze, jednobarwnymi tkaninami o wysokiej jakości (ozdobionymi klasycznymi wzorami), zdobnymi dywanami oraz stylizowanymi drobiazgami.

Styl francuski słynie z umiejętnego połączenia prostoty z nutą elegancji, zaczerpniętej wprost z ludwikowskich pałaców. Jeśli zastanawiamy się nad możliwością wprowadzenia takiej stylistyki do swojego domu, koniecznie zapoznajmy się z poniższą galerią zdjęć.

Duże okna to cecha wnętrz urządzonych w stylu francuskim

Duże okna to cecha charakterystyczna wnętrz urządzonych w stylu francuskim (Źródło: www.mintyinspirations.pl)

Styl francuski we wnętrzach charakteryzuje się licznymi zdobieniami na ścianach, w postaci sztukaterii

Styl francuski we wnętrzach charakteryzuje się bogatą sztukaterią na ścianach i sufitach (Źródło: www.dobreprojekty-blog.blogspot.com)

Sypialnia w stylu francuskim

Sypialnia w stylu francuskim (Źródło: www.artstylmeble.pl)

Paryskie wnętrza są jasne i pełne światła

Paryskie wnętrza są jasne i pełne światła (Źródło: www.lapoemblog.wordpress.com)