Do rodziny zastępczej trafiają najczęściej dzieci w sytuacji w której biologiczni rodzice nie są w stanie się nimi zaopiekować. Może to wynika z różnego rodzaju przyczyn, ale zwykle dotyczy problemów alkoholowych lub tych związanych ze zdrowiem psychicznym. Czym dokładnie jest taka rodzina? Podpowiadamy.
Czym jest rodzina zastępcza?
Rodzina zastępcza postrzegana jest dość często jako tymczasowa forma opieki nad dzieckiem. Kluczową rolę w przygotowaniu do życia odgrywają rodzice, którzy od momentu adopcji dbają o kompleksowe potrzeby swojego wychowanka. Dziecko musi mieć zaspokajane podstawowe potrzeby oraz uzyskiwać pełne wsparcie przy rozwoju emocjonalnym, duchowym i intelektualnym. Dlatego przed adopcją każda para przechodzi odpowiednie szkolenie.
Rodziną zastępczą są najczęściej współmałżonkowie, którzy mieszkają razem. Mogą być bezdzietni lub mieć własne dzieci. Adopcja jest także możliwa w przypadku osoby samotnej, zarówno rozwiedzionej, jak i niezamężnej. Sąd wydając orzeczenie o adopcji sprawia, że dziecko przestaje być sierotą i staje się pełnoprawnym członkiem nowej rodziny. Tym samym uzyskają te same prawa i obowiązki co biologiczni rodzice.
Rodzina zastępcza i wsparcie psychologiczne
Wychowanie dziecka w ramach rodziny zastępczej jest dla wielu rodziców nie lada wyzwaniem. Szczególnie jeśli podejmują się takich wymagających obowiązków po raz pierwszy. Dlatego wiele osób sięga po wsparcie psychologiczne, które pozwala poradzić sobie z bieżącymi problemami oraz uczy właściwego postępowania. Pozwala także uniknąć powielania błędów z przeszłości.
Bardzo wymagającym zadaniem dla rodzin zastępczych jest wychowanie dziecka, które w dzieciństwie przeżyło poważną traumę. Na przykład związaną z uzależnieniem biologicznych rodziców od alkoholu. W wielu przypadkach nieodzowne okazują się regularne rozmowy z psychologiem, który wspomaga prawidłowy rozwój dziecka. Mogą być one prowadzone osobiście w gabinecie lub przez internet. Psycholog online to równie skuteczna metoda, aby uzyskać specjalistyczną pomoc.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.