Dziadkowie to osoby, które mogą mieć ogromny wpływ na życie dziecka. Nie od dziś słyszy się o korzyściach płynących z rodzin wielopokoleniowych, a także jak wiele relacja z babcią i dziadkiem może wnieść do życia malucha. Jak kształtować więzi między pokoleniami z korzyścią dla wszystkich?
Dzieci stają się rodzicami, a rodzice dziadkami
Posiadanie dzieci rozpoczyna naturalny proces, w którym kolejne pokolenia przyjmują nowe dla siebie role. W ten sposób rodzice stają się dziadkami, a ich pociechy przejmują ich dotychczasowe zadania jako opiekunowie.
Ta zmiana potrafi wywrócić świat do góry nogami, szczególnie młodym rodzicom. Nie oznacza to jednak, że wszyscy dziadkowie od razu odnajdą się w nowej roli. Wielu z nich wcale nie musi mieć ochoty zajmować się kolejnym pokoleniem i chce korzystać z życia, spełniać się i realizować swoje plany.
Relacja powinna być więc dostosowana do obu stron. Można wyróżnić trzy typy relacji wnuki-dziadkowie:
- związek zdystansowany – dziadkowie są dla dzieci dalekimi krewnymi, mają mały bezpośredni wpływ na ich życie;
- związek zaangażowany – maluchy widzą w babci i dziadku swoich opiekunów;
- związek towarzyski – dziadkowie budują ciepłe relacje z pociechami, chętnie spędzają z nimi czas, ale nie biorą na siebie odpowiedzialności za ich opiekę i wychowanie.
Różnice między powiązaniem dziadków i wnuków mogą wynikać z wielu elementów. Wśród nich można wymienić np.:
- wcześniejsze relacje młodych rodziców ze swoimi opiekunami;
- mieszkanie w różnych miejscach;
- chęci dziadków do zaangażowania się w życie wnuków.
Warto także zadać sobie pytanie, jak chce się, aby te relacje wyglądały. To zadanie dla rodziców, którzy powinni postawić granice, gdy dziadkowie chcą przejąć za nich rolę wychowania maluchów.
Często zdarza się, że wizja dziadków i rodziców co do sposobu zajmowania się dziećmi bywa odmienna, dlatego warto zaznaczyć, kto jest odpowiedzialny za pociechy.
Po co dziecku więź z babcią i dziadkiem?
Więź, jaką dzieci mogą tworzyć z dziadkami, pozwala na ich wieloobszarowy rozwój, zależnie od tego, jaką rolę przyjmą starsi opiekunowie. Czas spędzany z dziadkiem i babcią może być świetną porą, w której maluchy będą się uczyć budowania relacji z kolejnymi osobami.
Co w życie dzieci może wnieść czas spędzany z dziadkami? Wnuki mogą w ten sposób zyskać:
- nowe hobby;
- wiedzę o przeszłości własnej rodziny;
- nowego powiernika swoich sekretów i problemów;
- umiejętności domowe, inne niż te, których uczą rodzice.
Spędzanie czasu z wnukami to także bardzo sprzyjający proces dla dziadków. Często zmusza starsze osoby do aktywacji, co więcej, jest to powód, dla którego o wiele chętniej podejmują się różnych zadań.
Zaangażowanie w opiekę i wspólny czas z brzdącami mogą mieć wpływ na lepsze samopoczucie seniorów. Dodatkowo czują się oni potrzebni i często spełnieni, mogąc nauczyć czegoś młodsze pokolenie.
Ponadto kontakt z dziadkami może mieć bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka, zaczynając od zdobywania życiowej mądrości przez doświadczanie bezwarunkowej miłości, a kończąc na tak prozaicznej rzeczy, jaką jest wspólnie spędzony czas.
Od czego są dziadkowie w życiu dziecka? Rozpieszczanie, wychowanie czy niańczenie?
Dziadkowie w życiu dziecka mogą pełnić różne role. Dużo będzie zależeć od tego, jakie potrzeby wykazują sami seniorzy, jednak może to podlegać w pewien sposób stawianym przez rodziców oczekiwaniom.
Wielu z nich z pewnością doświadczyło wygody związanej z pomocą dziadków – mamy mam często poświęcają swój czas, aby zajmować się wnukami w każdym wieku.
Ich pomoc czasami nie wynika z bezpośredniej opieki nad dzieckiem – dziadkowie mogą mieć więcej czasu i wtedy np. umówić brzdąca do lekarza lub zabrać go na spacer, gdy rodzice jeszcze pracują. Jeśli maluchy często odwiedzają dziadków np. po szkole, bywa, że seniorzy pomagają im w odrabianiu lekcji. Dodatkowo dbają o to, aby wnuki nie były głodne, serwując pyszny obiad i deser.
Taki kontakt między wnukami i dziadkami zapewnia bardzo bliskie i ciepłe relacje, które niestety nie zawsze są możliwe. Ograniczeniem może być np. różne miejsce zamieszkania, a także aktywność zawodowa dziadków.
Dziadkowie często przyjmują rolę bliskich, którzy są obecni w życiu dziecka, ale nie biorą oni w pełni odpowiedzialności za ich wychowanie. Chętnie spędzają czas z wnukami, włączając ich we własne aktywności.
Jakie korzyści z relacji wnuków z dziadkami płyną dla rodziców?
Na dobrej relacji wnuków z dziadkami korzystają nie tylko skrajne pokolenia, ale także rodzice. Oparcie w dziadkach bywa niezawodne, a jeśli Twoje dzieci i rodzice lubią spędzać razem czas, mogą odciążyć Cię od rodzicielskich obowiązków.
Dzięki temu zyskasz więcej czasu dla siebie i partnera, a przy okazji nie będziesz musiała się martwić o potomstwo, bo wiesz, że jest w dobrych rękach. Po takich spotkaniach każdy wróci do normalności z nową energią: Ty wypoczęta, dzieci rozradowane spotkaniem z dziadkami, a seniorzy, możliwe, że trochę zmęczeni, ale szczęśliwi przez obecność dorastających wnuków.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.