Stoisz właśnie przed wyborem ekspresu do kawy. Jaki rodzaj sprzętu najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Który model wybrać, żeby nie przepłacić, a cieszyć się aromatyczną kawą każdego dnia? Z tego krótkiego poradnika dowiesz się, jak wybrać ekspres do kawy dostosowany do Twoich potrzeb.

Jaki ekspres do kawy – przelewowy czy ciśnieniowy?

Ekspresy do kawy dzieli się na 2 główne rodzaje:

  • ekspresy przelewowe oraz
  • ekspresy ciśnieniowe

Wśród ekspresów ciśnieniowych wyróżnia się z kolei:

  • kawiarki
  • ekspresy półautomatyczne kolbowe
  • ekspresy ciśnieniowe automatyczne

Ekspres przelewowy – co to takiego?

Ten prosty sprzęt do zaparzania kawy jest nieodłącznym atrybutem amerykańskich kelnerek. Duża kawa americano to właśnie napój przygotowany w ekspresie przelewowym. Urządzenie wyposażone jest w dzbanek do kawy, filtr na zmielone ziarna kawy oraz zbiornik na wodę. Grzałka znajdująca się w ekspresie podgrzewa wlaną do pojemnika wodę do określonej temperatury. Następnie woda przepływa przez kawowy proszek wsypany do filtra, a gotowy napar zbiera się w dzbanku. Napój z ekspresu przelewowego smakuje intensywnie. Jest mocny i zawiera dużą ilość kofeiny.

 

Ten rodzaj ekspresu sprawdzi się w Twoim przypadku, jeśli pijasz kilka filiżanek kawy jedna po drugiej. Napar pozostaje ciepły do czasu, aż ekspres się wyłączy, bo dzbanek znajduje się na podgrzewaczu. Ekspres przelewowy jest ekonomiczny i stosunkowo niedrogi (ceny zaczynają się od 150 zł), a przygotowanie w nim kawy nie zajmuje dużo czasu.

 

Minusem może być to, że do większości ekspresów przelewowych wsypuje się tylko zmieloną kawę (tylko wybrane modele wyposażone są w młynek np. Melitta Aroma Fresh – cena ok. 680 zł).

Ekspres ciśnieniowy – co to jest?

Ten sprzęt kawowy to już bardziej zaawansowane urządzenie. Napar powstaje przez przesączenie wody przez zmielone ziarna kawy pod określonym ciśnieniem. W ten sposób wydobywa się z ziaren pełen smak i aromat. Kawa charakteryzuje się intensywnym smakiem, ale zawiera mniejsze ilości kofeiny niż ta przygotowana w ekspresie przelewowym. Jest jednak bardziej aromatyczna i bogatsza w smaku. Napój charakteryzuje się też kremową piankę (szczególnie caffè crema). Najpopularniejszy rodzaj kawy z ekspresu ciśnieniowego to mocne espresso. Na jego bazie powstają wszystkie inne kawowe napary.

 

Do sprzętów ciśnieniowych służących do zaparzania kawy zalicza się kawiarki (najprostszy rodzaj zaparzacza do kawy do użycia na kuchence), ekspresy kolbowe oraz ekspresy automatyczne ciśnieniowe. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje ekspresów? I na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Ekspres półautomatyczny kolbowy

W tym ekspresie zaparzysz typowe włoskie espresso. Intensywne w smaku, aromatyczne i z delikatną kremową pianką na wierzchu. Ekspres kolbowy to urządzenie ciśnieniowe. Wyposażony jest w kolbę, do której nasypuje się zmieloną kawę. Ten rodzaj ekspresu zalicza się do sprzętów półautomatycznych – musisz wcześniej samodzielnie zmielić kawę, wsypać jej odpowiednią ilość do kolby i właściwie ubić kawowy proszek.

Jak wybrać ekspres do kawy kolbowy?

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj kawy pijasz najczęściej. Jeśli lubisz kawy mleczne, potrzebny będzie Ci ekspres ze spieniaczem. Najprostszy model kolbowy wyposażony w spieniacz do mleka kupisz już za ok. 700 zł (ekspres De’Longhi Dedica). To urządzenie nie będzie jednak miało młynka. Możesz więc zdecydować się na bardziej zaawansowany sprzęt i wybrać np. Sage Barista Express z młynkiem i spieniaczem do mleka (cena takiego ekspresu to ok. 2400 zł).

 

Kolbowy ekspres do kawy - kawa świeżo zmielona

 

Ekspres kolbowy poleca się miłośnikom kawy, dla których samo parzenie kawy to rytuał. Przygotowanie idealnego espresso w tym urządzeniu wymaga nieco wprawy i czasu.

Czy ekspres kolbowy jest dla Ciebie?

Jeśli najczęściej pijasz czarną kawę, espresso lub caffè crema, ten ekspres będzie dla Ciebie wystarczający. Warto jednak wiedzieć, że zaparzanie w nim kawy wymaga trochę wysiłku. Nie wystarczy wcisnąć jednego przycisku, żeby z dyszy popłynął kawowy napar. Ziarna trzeba zmielić, odmierzyć odpowiednią ilość proszku i go ubić. A po zaparzeniu filiżanki kawy, trzeba jeszcze oczyścić kolbę.

Ekspres do kawy – jaki wybrać ekspres automatyczny?

Wśród ekspresów automatycznych wyróżnia się urządzenia z młynkiem i systemem mlecznym oraz ekspresy na kapsułki. Te ostatnie uchodzą za najwygodniejsze w obsłudze, ale niestety też za najmniej ekonomiczne i najmniej ekologiczne. Koszt jednej filiżanki kawy z ekspresu na kapsułki zaczyna się od mniej więcej 1,5-2 zł.

 

Drugi rodzaj ekspresów automatycznych to sprzęty wyposażone w młynek i system mleczny zaparzające różne rodzaje kawy po wciśnięciu jednego przycisku. Takie ekspresy należą do wygodnych i ekonomicznych urządzeń. Poleca się je osobom pijącym duże ilości kawy, bo przygotowanie napoju zajmuje dosłownie kilka sekund.

Ekspres do kawy automatyczny – co warto wiedzieć?

Na co zwrócić uwagę, kupując ekspres automatyczny z młynkiem? Ponieważ ceny tych urządzeń zaczynają się od mniej więcej 1200 zł wzwyż, warto wybrać sprzęt, który w 100% spełni Twoje oczekiwania. Jeśli pijasz kawy mleczne, zdecyduj się na model wyposażony w wygodny i samoczyszczący system mleczny, taki jak np. w ekspresach Siemens czy De’Longhi. Po każdym przygotowaniu kawy mlecznej, system automatycznie przepłukuje wszystkie rurki i inne elementy, oczyszczając je z pozostałości mleka. Tłuszcz mleczny nie zalega w systemie i nie rozwijają się w nim bakterie. Przy wygodnym systemie mlecznym, ekspres pobiera mleko z karafki będącej częścią ekspresu. To nie tylko estetyczniejsze, ale też i bardziej higieniczne rozwiązanie niż mleko prosto z kartonu.

 

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy zakupie ekspresu? Jak wybrać idealny automatyczny ekspres do kawy? Przede wszystkim sprawdź rodzaj młynka znajdujący się w urządzeniu. W profesjonalnych sprzętach do zaparzania kawy wykorzystuje się młynki wykonane ze stali. Charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia i mielą ziarna, pozostawiając niewielkie ilości kawowego pyłu (może pogarszać smak kawy) w porównaniu z młynkami ceramicznymi.

 

Ekspres automatyczny powinien zaparzać Twoje ulubione napoje, dlatego upewnij się, czy przygotuje pyszne espresso, ale też i caffè latte czy crema.

Różne rodzaje kaw z ekspresu

Ekspresy do kawy – jakie wybrać?

Do najpopularniejszych ekspresów należą sprzęty od De’Longhi, Siemens, Philips. Ekspresy różnią się np. rodzajem młynka, rozwiązaniami w systemie mlecznym czy technologią utrzymania ekspresu w czystości. Wszystkie jednak służą jednemu – mają zaparzać dla Ciebie aromatyczną i smaczną kawę bez Twojego wysiłku.