Co roku z wytęsknieniem wyczekujemy pierwszych dni wiosny i co się z nimi wiąże, wyższych temperatur i więcej słońca. Wychodząc na zewnątrz należy pamiętać, że nasza skóra nie jest jeszcze przygotowana na tak potężną dawkę promieni słonecznych, które mogą powodować wystąpienie reakcji alergicznej. Alergia na słońce wbrew pozorom to dość powszechne schorzenie, które dotyka osób w różnym wieku. Jak je rozpoznać i zminimalizować jego objawy? Podpowiadamy.

Czym jest uczulenie na słońce?

Uczulenie na słońce to rodzaj reakcji alergicznej występującej na skórze, która wywoływana jest przez promieniowanie UV. Specjaliści wciąż nie ustalili jej jednoznacznej przyczyny problemu, jednak wiele wskazuje na to, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do wiązania się cząsteczek chemicznych na powierzchni skóry osoby uczulonej z jego własnymi białkami.

W ten sposób powstaje alergen, który aktywuje układ odpornościowy do działania. Wskutek tego u pacjenta można zauważyć zmiany skórne w postaci m.in. zaczerwienienia, pęcherzy czy grudek. Najczęściej pojawiają się one w okolicach najbardziej wystawionych na słońce, czyli m.in. dekolcie, szyi, przedramionach czy dłoniach.

Jak wygląda uczulenie na słońce?

Nadwrażliwość na słońce u każdego pacjenta może powodować zróżnicowane objawy, w odróżnieniu od np. atopowego zapalenia skóry. W dużej mierze jest to uzależnione od przyczyn ich występowania. Alergia na słońce nie bez powodu nazywana jest bardzo często polimorficzną erupcją świetlną, ponieważ jej wielopostaciowość sprawia, że wysypka posłoneczna może przybierać różne formy.

U zdecydowanej większości osób można zauważyć wysypkę w postaci skupisk małych, swędzących wyprysków, które z czasem powodują pojawienie się obrzęku na skórze. Bardzo często pojawiają się na ramionach, dekolcie, plecach, szyi, a nieco rzadziej na nogach. Objawy uczulenia najczęściej pojawiają się w po pierwszej ekspozycji skóry na mocne promienie słoneczne, a objawy nierzadko mijają zaledwie po dwunastu godzinach.

W przypadku niektórych pacjentów na obszarze skórzy objętym reakcją alergiczną pojawiają się pęcherze. Mają one tendencję do przekształcania się w czerwone i suche plamy, które powodują mocne uczucie świądu, a także ogólny dyskomfort. Nadwrażliwość na słońce może objawiać się również w postaci małych, czerwonych krostek tworzących okrągłe wykwity.

Jak leczyć uczulenie na słońce?

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego też przed wystawieniem swojej skóry na promienie słoneczne należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Promieniowanie UV może powodować nie tylko uczulenie na słońce, ale także przyspieszać procesy starzenia oraz zwiększyć ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór skóry. Przed każdym wyjściem z domu należy stosować filtry ze współczynnikiem SPF dobranym do odcienia naszej karnacji, a w przypadku twarzy – SPF 50 to absolutna konieczność. Latem należy unikać przebywania na zewnątrz w godzinach 11-15 i pamiętać o noszeniu czapek lub kapeluszy.