20 marca ukaże się nakładem Wydawnictwa Szara Godzina powieść „Wdowi grosz”, drugi – po „Kłosach” – tom śląskiej sagi „Wrzeciono Boga” pióra Andrzeja H. Wojaczka. Tom trzeci „Jutrznia – w przygotowaniu.

Dwudziestolecie międzywojenne. Teofil Kłosek – weteran powstań śląskich, zaprawiony w boju ułan i zasłużony działacz niepodległościowy – jest rozczarowany rzeczywistością wolnej Polski. Nuży go praca szarego robotnika, nie wystarcza spokojne życie u boku ukochanej żony Klary, pali ogień ideałów…

Nad Górny Śląsk nadciąga cień swastyki

Teofil z grupą wiarusów tropi siatkę niemieckich konspiratorów. Kiedy ułańska fantazja i brawura stają się przyczyną tragedii, opętany pragnieniem zemsty Teofil lekceważy wszelkie ostrzeżenia, rzucając na szalę honor, dobre imię i zasady, którym wiernie hołdował.

Na kartach powieści ożywają burzliwe czasy śląskich zrywów powstańczych i torowania dróg do wolności. Fabuła koncentruje się wokół cichych bohaterów, którzy do ojczyźnianej skarbony złożyli przysłowiowy wdowi grosz – najcenniejszy dar. To ponadczasowa opowieść o miłości i honorze, wierności ideałom i przyjaźni aż po grób.

Andrzej H. Wojaczek – rocznik 81. Z wykształcenia filolog polski, z zawodu czynny belfer; z zamiłowania muzyk, instrumentalista. Komponuje dla Teatru Polskiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Żytomierzu na Ukrainie. Instruktor teatralny, scenarzysta, autor tekstów; piwowar domowy – pasjonat belgijskich piw klasztornych.

 Andrzej H. Wojaczek i Wydawnictwo Szara Godzina zapraszają do czytania drugiego tomu sagi „Wrzeciono boga” – „Wdowi grosz”. Powieść będzie miała premierę w księgarniach stacjonarnych i internetowych 22 marca 2022 r.