Do pielęgnacji noworodka czy niemowlaka trzeba stosować odpowiednie kosmetyki – skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa oraz delikatna. Z tego względu warto kupować preparaty o prostych składach, bez sztucznych dodatków czy substancji, które mogą powodować uczulenia. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków dla małych dzieci?

Dlaczego odpowiedni dobór kosmetyków dla dzieci jest ważny?

Skóra dzieci jest niezwykle cienka oraz delikatna. Z tego względu cechuje ją większa podatność na wszelkiego rodzaju podrażnienia, otarcia, odparzenia czy infekcje. Dodatkowo wrażliwa skóra noworodka jest mało elastyczna i ma inny odczyn niż skóra dorosłych.

Wszystko to sprawia, że higiena oraz pielęgnacja maluchów powinna być odpowiednio przemyślana i dobrana do potrzeb najmłodszych członków rodziny. Już od pierwszego dnia życia dziecka warto stosować kosmetyki, które zadbają o jego delikatną skórę. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnych – zarówno dla noworodka, jak i rodziców – konsekwencji o charakterze dermatologicznym.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków dla dzieci?

Podczas wybierania kosmetyków do wyprawki należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Produkty dla niemowląt, noworodków i jeszcze starszych dzieci mogą różnić się pod kątem składów. Dlatego przed zakupem trzeba dobrze sprawdzić, od jakiego wieku można stosować dany preparat.

Dodatkowo warto mieć z tyłu głowy fakt, że w przypadku kosmetyków do pielęgnacji dzieci funkcjonuje zasada „im mniej, tym lepiej”. Prosta receptura z niewielką ilością składników ogranicza ryzyko występowania reakcji skórnych, podrażnień czy innych nieprzyjemności.

Aby skład był przyjazny dla wrażliwego naskórka, warto wybierać hipoalergiczne preparaty, które zostały przebadane pod kątem dermatologicznym. Dobrym pomysłem jest również kupowanie produktów oznaczonych jako wegańskie. Ich roślinne receptury z reguły są bezpieczne dla zdrowia dziecka.

Zawartość naturalnych olejów, witamin czy organicznych ekstraktów sprawia, że kosmetyki doskonale chronią oraz odżywiają skórę malucha. Z tego względu sprawdzają się one podczas mycia ciała lub codziennej pielęgnacji dziecka.

Kosmetyki dla dzieci – jakich substancji należy unikać w pielęgnacji noworodków i niemowląt?

Podczas wybierania kosmetyków dla noworodka czy niemowląt należy zwrócić szczególną uwagę na występowanie pewnych składników. Na pewno należy unikać barwników oraz substancji zapachowych. Najlepiej wybierać preparaty bezwonne lub o bardzo delikatnym aromacie, który nie jest pochodną sztucznych dodatków.

Na co jeszcze zwracać uwagę wybierając kosmetyk dla małego dziecka? Aby pielęgnacja była bezpieczna dla delikatnej skóry pociechy, warto zrezygnować z preparatów zawierających składniki takie jak:

  • parabeny – konserwanty, które mogą powodować reakcje uczuleniowe i negatywnie wpływać na działanie układu hormonalnego. W recepturach kosmetyków zazwyczaj kryją się pod nazwami typu methylparaben, isopropylparaben, ethylparaben, beznylparaben, butylparaben czy propylparaben;
  • SLS i SLES – szkodliwe środki czyszczące, które naruszają naturalną barierę ochronną skóry;
  • PEG oraz PPG – glikole polietylenowe i polipropylenowe, które wytwarza się z pomocą tlenku etylenu o właściwościach kancerogennych;
  • triethanolamine (TEA) – zmiękczacz, który również jest podejrzewany o działanie kancerogenne;
  • phenoxyethanol – związek bakteriobójczy, który w kontakcie ze skórą może wywoływać wysypki.

Jak wybrać bezpieczne kosmetyki dla dziecka od pierwszego dnia życia?

Czytanie składów w systemie INCI nie jest łatwym zadaniem. Dlatego kupując kosmetyki do pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka, warto kierować się jeszcze jedną kwestią. Zamiast dokładnie analizować receptury, możesz wybierać preparaty rekomendowane przez odpowiednie ośrodki badawcze.

Kosmetyki z atestem Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA), Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) czy Państwowego Zakładu Higieny (PZH) dają gwarancję bezpiecznej pielęgnacji. Podczas zakupów warto zwracać też uwagę na certyfikaty takie jak:

  • ECOCERT;
  • NaTrue;
  • COSMOS ORGANIC;
  • BDIH;
  • Soil Association.

Dobrym znakiem jest również symbol zielonego listka, który składa się z 12 gwiazdek. To unijne logo służy do oznaczania produktów zawierających co najmniej 95% składników ekologicznych.