Za wzdęcia u niemowląt najczęściej odpowiada niedojrzałość przewodu pokarmowego, która mija około pierwszego roku życia dziecka. Czym charakteryzują się tego rodzaju problemy u najmłodszych maluszków? Jak w walce z nimi może pomóc dobór odpowiedniego mleka modyfikowanego? Odpowiedzi na te pytania udzieli nam dzisiejszy post.

Objawy i przyczyny

Wzdęcia brzucha u noworodków i niemowląt zdarzają się bardzo często. U niemowląt o wzdęciach mogą świadczyć takie objawy jak: uporczywy płacz, niepokój, podkurczanie nóżek oraz powiększenie i napięcie brzuszka. Dziecko cierpiące na tę dolegliwość napina się i płacze podczas wypróżniania. Chcąc pomóc dziecku w walce ze wzdęciami, przede wszystkim należy poznać ich przyczynę. Do wzdęć może się przyczynić między innymi: nieprawidłowa technika karmienia niemowlęcia, kolka jelitowa, stres, pośpiech mamy i niekorzystna atmosfera przy karmieniu piersią, nieumiejętne wprowadzanie pokarmów uzupełniających do jadłospisu dziecka, nietolerancja laktozy, alergia pokarmowa, celiakia, nietolerancja glutenu lub alergia na gluten.

Dziecko podczas wzdęć zanosi się płaczem

Dziecko podczas wzdęć zanosi się płaczem (Źródło: mama-to-wie.pl)

Bardzo istotna jest odpowiednia technika karmienia maluszka piersią

Bardzo istotna jest odpowiednia technika karmienia maluszka piersią (Źródło: avent-ugrow.wp.pl)

Wzdęcia a mleko modyfikowane

Nie ulega wątpliwości, że najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki. Są jednak sytuacje, kiedy młoda mama musi wspomóc się mlekiem modyfikowanym – na przykład wtedy, gdy ma ona trudności z własnym zdrowiem lub nie ma pokarmu. Wówczas najważniejszym posiłkiem dla maluszka staje się mleko zastępcze. Jego wybór powinien być przemyślany i skonsultowany z pediatrą. Jest to o tyle ważne, że składy poszczególnych mieszanek się różnią i niektóre mogą powodować wzdęcia lub kolki. Jeżeli maluch ma problemy z brzuszkiem, należy dobrać dla niego takie mleko modyfikowane, które temu zaradzi. Mleko modyfikowane na wzdęcia to mieszanka o obniżonej zawartości laktozy – która może fermentować w jelitach i powodować nadmierne gazy – z odpowiednio dobranym składem kwasów tłuszczowych i węglowodanów.

Dla dziecka ze wzdęciami trzeba zdecydować się na wybór odpowiedniej mieszanki

Dla dobra dziecka ze wzdęciami, trzeba zdecydować się na wybór odpowiedniej mieszanki (Źródło: nonsprecare.it)

Warto szukać porad u pediatry

Warto szukać porad u pediatry (Źródło: rebenok.info)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Wzdęcia u niemowląt to bardzo częsta dolegliwość. Objawia się obkurczaniem nóżek przez maluszka, powiększeniem i napięciem jego brzuszka oraz dyskomfortem podczas wypróżniania. Podając dziecku odpowiednio dobrane mleko modyfikowane, można zminimalizować ryzyko pojawienia się takich dolegliwości.