Suszarki z pompą ciepła są coraz częściej spotykane w polskich domach. To rozwiązanie nowoczesne i energooszczędne, które pozwala szybko wysuszyć codzienne pranie. Przed wyborem urządzanie z pewnością zastanawiamy się, jak działa taki sprzęt. Faktem jest, że w efekcie można uzyskać oszczędności i cieszyć się sprawną obsługą urządzenia. Jak wygląda zasada działania suszarki z pompą ciepła? Czy warto postawić na taki sprzęt w swoim domu? Co jest najważniejsze?

Pompa ciepła w suszarce

Jak działa pompa ciepła w suszarce? Najprościej rzecz ujmując, pompa ciepła usuwa ciepło z zewnątrz i przekazuje energię do wewnątrz. W tym wypadku energia jest przekazywana do suszarki na pranie. Faktem jest, że pompy ciepła są stosowane także do schładzania powietrza podczas gorących dni, do ogrzewania domów i wody użytkowej. Działanie odbywa się na podobnej zasadzie, dotyczącej działania sprężarki w lodówce. Jednakże w przypadku suszarki, sprzęt nie przenosi ciepła na zewnątrz. Gorące powietrze powstałe w urządzeniu ma za zadanie ogrzewać powietrze zimne w cyklach suszenia.

Warto zauważyć, że suszarka z pompą ciepła może być suszarką kondensacyjną. Okazuje się, że kondensacyjność polega na zmianie stanu skupienia – z gazu w ciecz. W efekcie sprzęt pozbywa się pary wodnej, powstałej w bębnie podczas suszenia. Para zamieniana jest w ciecz, poza praniem suszonym. Większość najnowszych modeli bębnowych suszarek posiada mechanizm kondensacji.

Nowoczesne suszarki z pompą ciepła

Warto wiedzieć, że suszarka kondensacyjna z pompą ciepła ma podobny układ chłodzący do chłodziarki. Bazuje na sprężarce, parowniku i skraplaczu. W starszych modelach suszenie odbywa się za pomocą grzałki. Suszarka tego typu w zimnej strefie ochładza powietrze wilgotne i skrapla je w formie wody. W gorącej strefie z kolei powietrze schłodzone jest nagrzewane tym samym ciepłe, które zostało oddane przy schładzaniu. Cały proces odbywa się w zamkniętym obiegu, dzięki czemu można cieszyć się energooszczędnością.

Suszarka z pompą ciepła pozwala nam ograniczyć wydatki ponoszone za prąd. Cena jest znacznie niższa niż przykładowo suszenie ubrań w pralni. Oszczędzamy także czas, gdyż nie musimy rozkładać tradycyjnych suszarek w mieszkaniu.

Co warto wiedzieć?

Nie bez znaczenia jest fakt, że suszarka do ubrań suszy odzież w niższej temperaturze, niż w przypadku modelu z grzałką. Dzięki temu sprzęt zużywa mniej energii, a odzież nie ulega zniszczeniom. Temperaturę suszenia samodzielnie regulujemy, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Co ciekawe, w suszarce z pompą ciepła temperatura ta wynosi ok. 50 stopni Celsjusza. Dzięki temu nawet najdelikatniejsze materiały nie ulegną zniszczeniom. Urządzenie wysuszy len, kaszmir, wełnę, jedwab i tym podobne tkaniny, bez ryzyka zniszczeń. Ta strona internetowa https://domni.pl/magazyn/zasada-dzialania-suszarki-z-pompa-ciepla rozwija temat Zasada działania suszarki z pompą ciepła. Cały proces odbywa się w niskiej temperaturze, z lekkimi podmuchami i przy delikatnym obracaniu bębna. Po wyjęciu ubrań z suszarki zauważymy, że są one delikatne i mają mniej zagnieceń.

Suszarka bębnowa tego rodzaju jest rozwiązaniem wszechstronnym. Osobna suszarka w naszej łazience nie musi zajmować wiele miejsca. Urządzenie doceniają z pewnością duże rodziny z małymi dziećmi, gdzie pranie jest bardzo częste. Można cieszyć się oszczędnością miejsca i czasu. Suszenie pozwala nawet usunąć kłaczki z ubrań, co jest ważne dla domowników mieszkających ze zwierzakami. Postawmy na solidny i niezawodny sprzęt.