Zimową porą ptakom, które zostały w kraju, nie jest łatwo zdobyć wartościowe pożywienie. Aby temu zaradzić, być może razem ze swoimi pociechami – jeszcze w trakcie jesieni – przygotowałyśmy na swoim parapecie lub balkonie karmnik dla ptaków. Niestety, chcąc pomóc naszym skrzydlatym przyjaciołom, często przynosimy im szkodę, dokarmiając ich resztkami z naszych stołów. Jaki pokarm jest zatem odpowiedni dla ptaków i o czym należy pamiętać, chcąc dokarmiać je zimą?
Kiedy i jak dokarmiać ptaki?
Stołówkę dla ptaków powinnyśmy otworzyć dopiero wtedy, gdy spadnie pierwszy śnieg, a stawy i jeziora pokryją się warstwą lodu. Warto poczekać na ten moment, ponieważ zbyt wczesne dokarmianie ptactwa staje się przyczyną tego, że ptaki wędrowne – które powinny odlecieć do ciepłych krajów – zostają na miejscu, mając potem trudności z przetrwaniem zimy.
Co ważne, jeśli już zdecydujemy się pomagać skrzydlatym przyjaciołom, bądźmy w tym konsekwentne i róbmy to regularnie, aż do nadejścia wiosny, ponieważ nasi podopieczni przyzwyczają się do tego, że dostarczamy im pokarm. Pamiętajmy również o tym, by każdorazowo do karmnika wkładać tylko tyle smakołyków, ile ptaki zdołają zjeść od razu, aby żywność ta nie zepsuła się i nie zamarzła.
Smakołyki dla ptaków
Warto zaznaczyć, że ptaki to nie śmietniki, zatem popsute resztki i odpadki z naszych stołów nie są dla nich odpowiednim pokarmem, a wręcz mogą wywołać u nich groźne choroby i stać się przyczyną ich cierpienia.
Jak zatem w bezpieczny sposób możemy pomóc naszym skrzydlatym podopiecznym? Z naszej strony wystarczy jedynie odrobinę chęci i wiedzy. Warto dowiedzieć się, jakie smakołyki są zdrowe dla ptaków. Z pewnością zaliczają się do nich ziarna i zboża, między innymi: łuskane pestki słonecznika, dyni, lnu, niesolone orzechy, owies (także w płatkach), proso i pszenica. Dobrym pokarmem dla skrzydlatych przyjaciół są także tłuszcze, czyli niesolona słonina, łój lub smalec (wymieniane po upływie ok. 2 tygodni). Ponadto dla ptaków sprawdzą się również warzywa i owoce, a wśród nich w szczególności: jabłka, morele, jarzębina, czarny bez (dla kosów i jemiołuszek); gotowane warzywa i kukurydza (dla kaczek i łabędzi).
Dokarmianie przez nas ptaków w okresie zimowym jest godne pochwały. Jednak nawet ta czynność wymaga od nas posiadania pewnej wiedzy. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by z otwarciem ptasiej stołówki czekać do pojawienia się pierwszego śniegu i mrozu. Nie warto także zapominać o tym, by karmić ptactwo regularnie, za pomocą niewielkich ilości pokarmu. Co więcej, karma dla skrzydlatych przyjaciół powinna być złożona z wartościowych składników, takich jak: ziarna i zboża, tłuszcze oraz warzywa i owoce.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.