Coraz większymi krokami zbliża się wiosna – pora roku, która jest wręcz znienawidzona przez alergików. Proces wzmożonego pylenia roślin, który głównie przypada na ten okres, przyczynia się bowiem do występowania u wielu z tych osób, uciążliwych objawów uczuleniowych. Taka sezonowa alergia na pyłki roślin, zazwyczaj określana jest mianem gorączki siennej.

Kilka słów o gorączce siennej

Pylenie drzew

Źródło: www.garnek.pl

Drobne kwiaty, pojawiające się wiosną na polskich drzewach, większości ludzi przywodzą na myśl same pozytywne skojarzenia. Inaczej rzecz się ma z osobami uczulonymi na pyłki. Kwiaty te wyposażone są w pręciki, które wiosną zaczynają pylić, przez co w powietrzu unoszą się ogromne masy pyłków, wdychane bezwiednie przez przechodzących ludzi. Co dziesiątą osobę, spośród tych przechodniów, co roku dotykają symptomy sezonowej alergii na pyłki, czyli gorączki siennej. Alergia na pyłki drzew daje o sobie znać najwcześniej, spośród wszystkich rodzajów uczuleń na pyłki roślin. W naszym kraju bardzo uciążliwe dla alergików potrafią być szczególnie trawy, które wywołują objawy uczulenia u ponad połowy osób z alergią na pyłki. Takiej alergii towarzyszy zazwyczaj uczulenie na zboża. Objawy uczulenia mogą wystąpić również pod wpływem działania pyłków chwastów. Niemniej jednak, powszechnie znany katar sienny, zwykle wywoływany jest przez pyłki drzew. U większości osób uczulonych na pyłki drzew, przebieg objawów alergicznych jest łagodny. Ogranicza się do kichania, swędzenia i łzawienia oczu, lekkiej chrypki, a także uczucia wiercenia w nosie. Niestety, u niektórych osób alergia na pyłki przybiera cięższą postać, przypominającą stan przeziębienia. Jeśli zatem zdarza się nam „przeziębiać” co roku, za każdym razem w sezonie pylenia roślin, warto wziąć pod uwagę ewentualność, że możemy być uczuleni na pyłki.

Alergia na pyłki – leczenie

Szczepienie

Źródło: www.zdrowie.dziennik.pl

Aby nie dopuścić do wystąpienia objawów uczulenia, najlepiej byłoby ograniczyć do minimum styczność z wywołującym je alergenem. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego w takiej sytuacji warto się zwrócić o pomoc do specjalisty – lekarza alergologa. W celu przeciwdziałania gorączce siennej, lekarze zazwyczaj zlecają szczepionki. Niektóre z tych zastrzyków wykonuje się co dwa dni, inne raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. O wyborze systemu szczepienia zawsze decyduje lekarz. Poza szczepionkami w formie zastrzyków, dostępne są również szczepienia doustne oraz w formie inhalacji. Niestety,  szczepionki nie sprawdzają się u wszystkich alergików. Nie mogą z nich skorzystać osoby uczulone na pyłki drzew, chwastów i zbóż. Tacy alergicy muszą zdecydować się na inną formę leczenia, zaleconą przez lekarza.