Nastał sezon wzmożonej zapadalności na przeziębienia. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, anomalie pogodowe i przebywanie w zatłoczonych, ogrzewanych pomieszczeniach sprawia, że coraz więcej osób choruje. Nasze pociechy – szczególnie jeśli uczęszczają do szkół i przedszkoli – również mogą ulegać działaniu – namnażających się w tym okresie – wirusów i bakterii, które sprzyjają występowaniu infekcji u najmłodszych. Jeśli podejrzewamy przeziębienie u dziecka, przeczytajmy poniższy wpis, by dowiedzieć się więcej o objawach tej choroby i bezpiecznych sposobach jej leczenia.
Objawy przeziębienia
Do objawów, które powinny zaalarmować każdego rodzica, zalicza się: wystąpienie u dziecka uczucia zmęczenia, podwyższenie się temperatury jego ciała (którą może sygnalizować ciepłe czoło), a także pojawienie się u niego kataru. Poza tym, niepokojącym symptomem mogą być także szkliste oczy u malucha. Jeśli podobne objawy obserwujemy u swojej pociechy, prawdopodobnie są one oznaką tego, że nasze dziecko uległo zainfekowaniu jednym z wirusów, odpowiedzialnych za rozwój przeziębienia. Symptomy te mogą wystąpić już 48 godzin po tym, gdy dojdzie do zakażenia organizmu naszego dziecka. Początkowym etapem przeziębienia jest pojawienie się się u malucha wodnistego kataru, wystąpienie osłabienia, bólu gardła oraz kaszlu. Po czasie, infekcja może zacząć się rozwijać, dlatego już w jej początkowej fazie, nie warto zwlekać, tylko zdecydować się na zastosowanie skutecznego leczenia przeciwko przeziębieniu.
Przeziębienie u dzieci – jak należy je leczyć?
Lecząc przeziębienie u dzieci, powinno wziąć się pod uwagę dwie zasadnicze kwestie. Po pierwsze, należy pamiętać, iż takiego rodzaju infekcji nie leczy się za pomocą antybiotyków, a wszelkie medykamenty podawane dziecku podczas przeziębienia, muszą być stosowane z umiarem i rozwagą. Na przykład, lek przeciwgorączkowy możemy zaaplikować maluchowi dopiero wtedy, gdy temperatura jego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza. Po drugie, jeżeli nasza pociecha dobrze znosi chorobę, to w ramach terapii warto zastosować również domowe, babcine sposoby na przeziębienie u dzieci (z których skorzystać mogą również dorośli). Możemy do nich zaliczyć: stosowanie na kaszel syropu z cebuli, płukanie nosa wodą morską, picie herbaty z miodem i cytryną oraz zbijanie temperatury kompresami z octu. Warto również podawać maluchowi syropy przeznaczone dla dzieci, zawierające ekstrakty z bzu czarnego, pelargonii afrykańskiej bądź też malin. Jeżeli natomiast nasze dziecko ma bardzo wysoką gorączkę, a jego samopoczucie nie poprawia się po zastosowaniu domowych sposobów, powinnyśmy pilnie skonsultować się z lekarzem pediatrą.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.