Samochód i samolot do bardzo popularne i wygodne środki komunikacji. Jednak długie podróżowanie tymi środkami lokomocji może nieść ze sobą pewne zagrożenia. Co zrobić, by letnie wyjazdy były dla nas bezpieczne i zdrowe? Na to pytanie odpowiedzi udzieli nam dzisiejszy artykuł.

Podróżowanie samochodem

Długa podróż w jednej pozycji może skutkować nie tylko zmęczeniem, ale także problemami z krążeniem, które nierzadko kończą się powstaniem zakrzepu. W pozycji siedzącej najczęściej dzieje się to w nogach. Gdy zakrzep oderwie się i powędruje z krwią, może spowodować zatkanie tętnicy i doprowadzić nawet do śmierci. Zwykle chcemy jak najszybciej dotrzeć do celu podróży, kosztem robienia sobie przerw. Wysiadamy z samochodu, gdy zmuszą nas do tego potrzeby fizjologiczne. A jest to duży błąd. Podczas długiej jazdy samochodem trzeba regularnie robić postoje, przynajmniej co półtorej godziny. Jeśli zatrzymamy się w ładną pogodę, pospacerujmy nawet kilkanaście minut. Możemy też wykonać kilka prostych ćwiczeń: skłonów, przysiadów lub krążeń ramion. Dzięki temu pobudzimy krążenie i zmniejszymy ryzyko wystąpienia kłopotów z krążeniem.

Bardzo potrzebne są częste postoje

Bardzo potrzebne są częste postoje (Źródło: rubriek.nl)

Zdrowe podróżowanie samolotem

W samolocie nie wolno opuszczać nam miejsca tylko wtedy, gdy jesteśmy zobligowani do zapięcia się pasami. Gdy nie ma takiej potrzeby, dobrze jest przejść się parokrotnie między siedzeniami pasażerów, np. do toalety. Warto też choćby przez chwilkę postać. Może temu sprzyjać zajęcie miejsca przy przejściu. Kobietom w ciąży zaleca się w samolocie wstawać i spacerować nawet co pół godziny. Jeśli natomiast krępujemy się opuszczaniem swojego miejsca, poćwiczmy na siedząco. Ruszanie się w samolocie jest dyskusyjne tylko w przypadku osób chorujących na serce, ponieważ wysiłek w sytuacji panującej w kabinie może powodować u nich ból.

Zwracaj uwagę na to, jak siedzisz

Skoro podczas podróżowania i tak nie jesteśmy w stanie uniknąć siedzenia, to przynajmniej zadbajmy o przyjmowaną wówczas pozycję. Po pierwsze, nie utrudniajmy przepływu krwi, wykręcając się nienaturalnie bądź zaplatając nogi. Zwracajmy też uwagę na nasz kręgosłup, który nie lubi dziwnych pozycji, w których może nam się zdarzać drzemać. Kręgosłup najlepiej jest wspomóc poduszkami: lędźwiową pod dolną częścią kręgosłupa oraz drugą w kształcie rogala, podkładaną pod szyję. Założenie jej tyłem do przodu zapobiegnie zwieszaniu się głowy podczas ewentualnej drzemki. To niebezpieczna pozycja, uciskająca tętnicę szyjną. Gdy zatem zamierzamy się przespać – zawsze odchylajmy do tyłu oparcie fotela.

Wygodny strój na podróżowanie

Zbyt obcisłe spodnie, rajstopy, skarpetki ze ściągaczami nie powinny dodatkowo utrudniać naszego krążenia podczas podróżowania. Warto założyć takie buty, których zapięcie można poluzować. W samolocie wskazane jest wręcz obuwie łatwe do zdjęcia, bo wymagają tego procedury bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia. W przypadku planowania długiej podróży, dobrze jest też pomyśleć o opasce na oczy czy też zatyczkach do uszu, które pomogą nam się zdrzemnąć lub odseparować od hałasów.

Wygodny strój na podróż

Wygodny strój na podróż (Źródło: avanti.pl)

Podróżowanie w ciszy

Zatyczki do uszu i słuchawki są ważnymi elementami wyposażenia na podróże, ponieważ tylko nieliczne linie lotnicze oferują nam strefy ciszy. Czym są takie strefy? To kilka rzędów miejsc dla pasażerów, za które należy w samolocie dopłacić. Pociąg pendolino oferuje strefę ciszy bez dopłaty. Obejmuje ona jeden wagon o numerze 7. Korzystanie z tej strefy wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Nie wolno w niej rozmawiać przez telefon, korzystać z laptopa z włączonym dźwiękiem lub śmiać się. Podróż w strefie ciszy jest wskazana nie tylko dla osób nerwowych, ale także z chorym sercem czy zaburzeniami krążenia.

Problemy z ciśnieniem

W samolocie musimy się liczyć z jeszcze innym zagrożeniem – różnicą ciśnień. Zwykle problem ten nasila się szczególnie podczas lądowania. Zatykają nam się wówczas uszy, możemy też odczuwać ból. Jeśli dodatkowo jesteśmy przeziębieni, skutkiem może być nawet uszczerbek na słuchu. Z tego też powodu nie należy nigdy wsiadać do samolotu z infekcją. A na doraźne problemy z zatykaniem się uszu z pewnością pomoże żucie gumy oraz próby wydmuchiwania nosa. Przed podróżą samolotem dobrze jest też skontrolować zęby. Jeśli nasze uzębienie nie jest wyleczone, warunki panujące na pokładzie mogą skutkować rozprzestrzenieniem się infekcji na zatoki.

Pomoce z apteki

Niektórzy są szczególnie narażeni na pewne dolegliwości, np. na zakrzepicę z powodu otyłości, ciąży, kuracji hormonalnej, przebytych zabiegów ortopedycznych lub zmagania się z chorobą nowotworową. Te osoby mogą zabezpieczyć się zastrzykiem heparyny, która zmniejsza krzepliwość krwi. Taką decyzję musi jednak podjąć lekarz, poinformowany o naszych planach wakacyjnych. Podobnie w przypadku nasilonej choroby lokomocyjnej może nie wystarczyć zastosowanie imbiru, zjedzenie lekkiego śniadania, unikanie tłustych produktów oraz alkoholu i napojów gazowanych. Być może dodatkowo będzie trzeba zażyć specjalne środki farmaceutyczne. Co więcej, podczas podróży osoby przewlekle chore muszą mieć przy sobie leki. Do samolotu powinny też zabrać swoją dokumentację choroby.

Woda to podstawa

Każde bezpieczne i zdrowe podróżowanie wymaga zabrania ze sobą butelki wody. Powinna nam ona towarzyszyć już od wyjścia, by móc popijać wodę po parę łyków przez cały czas. Wypicie całej butelki jednym haustem wcale nas bowiem nie nawodni. Dzięki posiadaniu wody, unikniemy odwodnienia, a to pomoże nam z kolei uniknąć wielu niepotrzebnych problemów. Regularne picie wody – nie w postaci kawy,  czarnej herbaty – lecz soków, herbat owocowych i wody mineralnej, jest tak samo ważne podczas podróży autem, jak i samolotem czy pociągiem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Zanim wyruszymy w wakacyjną podróż samochodem lub samolotem, dobrze się do tego przygotujmy. Zabierzmy ze sobą potrzebne gadżety, wygodne stroje, leki i butelki wody. Nie zapominajmy też o ruchu podczas każdej podróży środkami lokomocji.