Choć zazwyczaj poświęcamy dużo uwagi zdrowiu naszych zębów, niejednokrotnie zapominamy o swoich dziąsłach. Nie są one jednak niezniszczalne i również potrzebują naszego zainteresowania. Choroby dziąseł zwykle rozwijają się niepostrzeżenie i – podobnie jak próchnica – mogą nawet doprowadzić do utraty zębów. Co zatem powinnyśmy robić, by zachować zdrowe dziąsła?
Grupy osób podatne na choroby dziąseł
Na choroby dziąseł najczęściej narażone są osoby niedostatecznie dbające o higienę jamy ustnej oraz takie, które mają do tego skłonności o podłożu genetycznym. Zdrowie dziąseł trudniej jest zachować także ludziom żyjącym w stanie przewlekłego stresu lub też zmagającym się z depresją. Na tego rodzaju choroby częściej zapadają również osoby z obniżoną odpornością. Ponadto utrzymanie zdrowych dziąseł, to spore wyzwanie dla kobiet w wieku dojrzałym, u których podczas miesięcznego cyklu dochodzi do zmian w wydzielaniu estrogenu i progesteronu. Proces ten wywiera bowiem bardzo niekorzystny wpływ na stan ich dziąseł. Zaostrzeniu się stanów zapalnych dziąseł może również sprzyjać ciąża i kobieca owulacja.
Zdrowe dziąsła – cztery zasady
Aby posiadać zdrowe dziąsła, które nie staną się dla nas w przyszłości powodem do utrapienia, powinnyśmy właściwie dbać o higienę naszej jamy ustnej. O ile niepożądaną płytkę nazębną można jeszcze usunąć z powierzchni zębów, jest to niemożliwe, gdy dotrze ona do poziomu dziąseł. Dlatego tak istotne jest regularne szczotkowanie zębów po każdym posiłku, co najmniej dwa razy dziennie. Kiedy myjemy zęby, koniecznie stosujmy się jednak do poniższych zasad:
I. Dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów
Na rynku są szczoteczki manualne oraz elektryczne soniczne. Jeśli nasze dziąsła są skłonne do występowania stanów zapalnych, najlepiej jest wybrać szczoteczkę z miękkim włosiem – szczoteczki soniczne także posiadają różnego typu wkłady wymienne, w tym z elementami masującymi dziąsła. Przydatne mogą się także okazać szczoteczki rotacyjne, które poza czyszczeniem zębów, masują dziąsła. Co więcej, warto jest pamiętać o regularnej wymianie zużytych szczoteczek (lub wkładów wymiennych w przypadku szczoteczek elektrycznych) na nowe (raz na dwa lub trzy miesiące) i płukaniu ich po każdym użyciu, aby w ten sposób uniknąć namnaża się na nich bakterii. Ważny jest również sposób posługiwania się szczoteczką do zębów. I tutaj jest rozróżnienie: inaczej myjemy zęby szczoteczką manualną a inaczej elektryczną. Jednak warto pamiętać, że myjąc zęby, zawsze przesuwajmy szczoteczkę od dziąsła w stronę korony zęba, nie naciskajmy mocno na dziąsła (nie ma to wpływu na dokładniejsze wymiecenie resztek).
II. Wybór bezpiecznej pasty
Odpowiednio dobrana pasta na dziąsła może nam pomóc w walce ze stanami zapalnymi dziąseł. Taka pasta powinna zawierać w swoim składzie substancje, działające przeciwzapalnie oraz zmniejszające obrzęki i ból. Należy przy tym uważać na wszelkie preparaty, bogate w składniki ścierające i wybielające;
III. Stosowanie nici dentystycznej
Korzystne dla naszych dziąseł jest także regularne stosowanie nici dentystycznej, co najmniej raz dziennie; Nie jest to opcjonalny zabieg higieniczny zębów – jest on niezbędny!
IV. Wizyty kontrolne u stomatologa
Aby zachować zdrowe dziąsła, niezbędne są kontrole u specjalisty. Pamiętajmy zatem o odwiedzaniu dentysty co najmniej raz na pół roku. Lekarz ten podda kontroli nie tylko stan naszego uzębienia, ale również kondycję naszych dziąseł.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.