Delikatna skóra niemowlęcia narażona jest na wiele niebezpieczeństw. Nazbyt długi kontakt z mokrą lub zabrudzoną pieluszką może stać się przyczyną bolesnych odparzeń na pupie dziecka. Jeśli zatem zawczasu nie podejmiemy odpowiednich kroków, powstałe w ten sposób odparzenia mogą spowodować pieluszkowe zapalenie skóry. Jak tego uniknąć? W jaki sposób możemy sobie radzić z odparzeniami u niemowląt? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w dzisiejszym wpisie.

Jak unikać odparzeń?

W ramach profilaktyki przeciwko odparzeniom warto wdrożyć kilka zasad pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Od czego zacząć? Na wszelki wypadek dobrze jest co dwie, trzy godziny zmieniać pieluchę maluszkowi (oczywiście jeśli w międzyczasie malec odda stolec, trzeba to zrobić wcześniej). Ponadto podczas przewijania należy dokładnie oczyścić skórę dziecka, osuszyć ją i pozwolić bobasowi poleżeć bez pieluszki przez kilka minut. Dobrym pomysłem jest również regularne stosowanie kremu na odparzenia pieluszkowe, a po każdej kąpieli – nawilżanie skóry dziecka.

Warto pozwalać maluchowi na przebywanie przez kilka minut bez pieluszki

Warto pozwalać maluchowi na przebywanie przez kilka minut bez pieluszki (Źródło: dzieciakizklasa.pl)

Walka z odparzeniami

Co zrobić, gdy skóra naszego malucha już ucierpiała i pojawiły się na niej odparzenia? Leczenie odparzeń u dziecka zasadniczo nie różni się od działań profilaktycznych. Oprócz starannej higieny i wietrzenia pupy dziecka, warto skoncentrować się na wyborze dobrego kremu na odparzenia. Przykładem takiego preparatu może być krem Sudocrem. Wykazuje on działanie przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodzące. Jak używać tego produktu, gdy walczymy z pieluszkowymi odparzeniami? Sudocrem dla dzieci nakładamy cienką warstwą, wmasowujemy go małymi kolistymi ruchami do czasu, gdy na skórze pozostanie przezroczysta warstwa. Następnie pozostawiamy tę warstwę do wchłonięcia. Zwykle zastosowanie się do podobnych wskazówek, przynosi ulgę dziecku. Jeśli jednak zbagatelizujemy problem, a na skórze dziecka poza zaczerwienieniem pojawi się rumień i drobne wypryski, wówczas należy  często wietrzyć pupę dziecka, używać do kąpieli przegotowanej wody i smarować kremem ochronnym. Zaniechanie tych działań może doprowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry, które obejmuje całe pośladki niemowlęcia i jest groźne dla jego zdrowia.

Sudocrem

Sudocrem (Źródło: allegro.pl)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Walka z odparzeniami u dzieci powinna opierać się na starannej higienie i pielęgnacji ich delikatnej skóry oraz pozwalaniu dziecku na częste przebywanie bez pieluszki.