Biegunka to przykra dolegliwość, która dotyka również najmłodszych. Objawia się ona oddawaniem przez malca więcej niż trzech luźnych stolców w ciągu doby lub jednej rzadkiej kupki z widocznymi pasmami śluzu lub krwi. Wodnistym stolcom często towarzyszą także bóle brzucha, nudności, wymioty i złe samopoczucie. Aby nie doprowadzić do odwodnienia się organizmu dziecka, konieczne jest podjęcie odpowiednich działań. Jakie mogą być zatem skuteczne sposoby leczenia biegunki i co może ją spowodować?

Biegunka – przyczyny
Zjedzenie zbyt dużej porcji kiszonych warzyw może skutkować biegunką

Zjedzenie zbyt dużej porcji kiszonych warzyw, może skutkować biegunką (Źródło: www.natemat.pl)

Przyczyny biegunki mogą być różne. Niekiedy dolegliwość ta występuje na skutek alergii, nietolerancji pokarmowej, a czasami w wyniku zakażeń bakteryjnych i rotawirusowych. Bywa również, iż rozwolnienie jest spowodowane chorobami, których objawem są rzadkie stolce. Zdarza się jednak, że biegunka u dziecka pojawia się na skutek błędów żywieniowych i podrażnień przewodu pokarmowego, których przyczyną może być konsumpcja zbyt tłustego  lub zbyt obfitego posiłku, a także nadmierne spożycie owoców, soków owocowych, a także warzyw świeżych bądź kiszonych.

Leczenie dziecięcej biegunki
Organizm dziecka zmagającego się z biegunką potrzebuje nawodnienia

Organizm dziecka zmagającego się z biegunką potrzebuje nawodnienia (Źródło: www.zdrowemaluchy.pl)

Jeśli malec podczas biegunki oddaje bardzo mało moczu, robi się ospały i pobudzony, nie ukończył jeszcze 2 miesiąca życia, zmaga się z objawami rozwolnienia od prawie dwóch tygodni lub w jego stolcu zaczyna pojawiać się krew bądź ropa, należy pilnie skonsultować się z lekarzem pediatrą. Jeśli jednak przebieg choroby dziecka nie jest tak gwałtowny, możemy pokusić się o zastosowanie w jego przypadku domowych metod na biegunkę. Jakie to sposoby? Najważniejsze w tym względzie jest regularne nawadnianie pociechy – najlepiej niegazowaną wodą źródlaną – ale tylko wtedy, gdy biegunka nie jest „zbyt wodnista”.  Maluch powinien pić wodę często, małymi porcjami. Odpowiednie uzupełnianie strat elektrolitów i wody zapewniają także specjalne preparaty, które możemy zakupić w aptece. Najlepiej, by środki te zawierały także probiotyk z bakteriami Lactobacillus rhamnosus lub Lactobacillus reuteri, czyli pożytecznymi bakteriami kwasu mlekowego, które przywracają prawidłową florą bakteryjną jelit i wypierają chorobotwórcze drobnoustroje.

Biegunka u dzieci może być spowodowana przez alergie, nietolerancje pokarmowe, choroby układu pokarmowego, zakażenia lub błędy żywieniowe. Jeśli nasza pociecha ukończyła już 2 rok życia i przebieg jej dolegliwości trawiennych jest łagodny, możemy pokusić się o zastosowanie domowych metod leczenia biegunki, czyli regularne nawadnianie malucha oraz podawanie mu preparatów aptecznych z elektrolitami i pożytecznymi bakteriami kwasu mlekowego.