Moda wiktoriańska panowała od 1830 do 1901 roku. Wykreowano ją w czasach, gdy na brytyjskim tronie zasiadała królowa Wiktoria. Jakie stroje, dodatki, fryzury i makijaże były wówczas najpopularniejsze wśród angielskich dam? Na to pytanie odpowiedzi udzieli nam dzisiejszy post.

Blada cera oraz gęste i długie włosy

Gdy epoka wiktoriańska była w swym rozkwicie, arystokratki szczyciły się swoją bladą, nieopaloną cerą, która nie tylko świadczyła o ich wysokim statusie materialnym (czyli braku konieczności pracy na słońcu), ale była także uważana za oznakę romantycznej natury. Co więcej, kobietę nieopaloną uznawano za idealną kandydatkę na żonę i matkę, która całe dnie spędzałaby w domu. Aby podkreślić  bladość cery, panie dodatkowo nakładały na swoją skórę bielące pudry.  A jakie fryzury były wtedy w modzie? Damy od najmłodszych lat zapuszczały swoje włosy, by jako panny zacząć je splatać w misterne upięcia. Warto przy tym nadmienić, iż rozpuszczone fryzury były odpowiednie tylko dla dziewczynek. Aby upięcia prezentowały się bardziej atrakcyjnie, kobiety często doczepiały do swoich włosów prawdziwe pukle lub włosie z końskich ogonów.

Wiktoriańska garderoba

Garderoba wiktoriańska nadawała damskiej sylwetce nowych kształtów. Damy chodziły w gorsetach oraz szerokich, rozkloszowanych sukniach, których uszycie wymagało użycia dużej ilości materiału oraz pracy wielu osób. Taki strój wpływał również na kobiece ruchy oraz chód. W czasie rewolucji przemysłowej stroje dla pań stały się tańsze i bardziej dostępne dla niższych warstw społecznych. Kiedy królowa Wiktoria przeżyła żałobę po mężu, zmieniła się kolorystyka damskich sukni, które od tego momentu były ciemniejsze. Około roku 1880, kobieca spódnica przeszła metamorfozę, stając się znacznie smuklejsza. A jakie dodatki ozdabiały wiktoriańskie stroje? Buty, parasolki i kapelusze były synonimem luksusu, gdyż nie każdy mógł sobie pozwolić na zakup kapelusza i dopasowanej pary butów. Ponieważ kapelusze świadczyły o statusie materialnym, damy wybierały egzemplarze bogato zdobione piórami i kokardami. Poniżej znajdziemy kilka fotografii i rysunków, które doskonale oddają charakter wiktoriańskiej mody:

Rozłożyste stroje z połowy XIX wieku

Rozłożyste stroje z pierwszej połowy XIX wieku (Źródło: www.annamoryto.pl)

Damy lubiły nosić bogato zdobione kapelusze

W epoce wiktoriańskiej damy lubiły nosić bogato zdobione kapelusze (Źródło: www.jarzyny.blogspot.com)

Po roku 1880 spódnice stały się węższe

Po roku 1880 spódnice stały się węższe (Źródło: www.blackdresses.pl)

Suknia z drugiej połowy XIX wieku

Suknia z drugiej połowy XIX wieku (Źródło: www.filmykostiumowe.blogspot.com)

Epoka wiktoriańska przypadła na lata od 1830 do 1901 roku. Damskie stroje z tego okresu miały za zadanie podkreślać status materialny noszących je pań. Suknie te były zatem długie, rozłożyste, ozdobione okazałymi kapeluszami. Damy często nosiły ze sobą parasolki, by chronić się przed działaniem słońca. Wśród arystokratek nie było bowiem większego faux pas, niż pokazać się z opaloną i nieprzypudrowaną cerą.

 

Skuteczne działania SEO