Bardzo dokuczliwym rodzajem bólu jest ból kręgosłupa. Czym może być on spowodowany? Jak zapewne domyślamy się, bóle w kręgosłupie często występują na skutek jego przeciążenia. Mogą one nastąpić na przykład wtedy, gdy dana osoba dźwigała cięższe przedmioty. Bóle pojawiają się również po długim dniu pracy, szczególnie wtedy, gdy chory przez parę godzin pracował w niewłaściwej pozycji. Nierzadko przeciążeniu kręgosłupa towarzyszą inne objawy, takie jak: migrena bądź szumy w uszach. Niekiedy jednak dolegliwość ta pojawia się regularnie, a bóle zamiast mijać, z czasem nabierają na sile. Jakie są rodzaje bólów kręgosłupa? Co wpływa na ich występowanie? Co na ból kręgosłupa zalecają specjaliści? Odpowiedzi na te pytania udzieli nam dzisiejszy artykuł.

Zwyrodnienia kręgosłupa

Jedną z przyczyn bólów kręgosłupa może być choroba zwyrodnieniowa. W jaki sposób ona powstaje? Mała ilość mazi stawowej sprawia, że chrząstka budująca stawy staje się cieńsza i znacznie szybciej ulega uszkodzeniom, a z czasem nawet zanikowi. W takich warunkach kości zaczynają się o siebie ocierać, a to skutkuje odczuwaniem silnego ból kręgosłupa przy wykonywaniu każdego ruchu. Choroba zwyrodnieniowa powoduje proces pojawiania się osteofitów w kościach. Czym one są? To narośla chrzęstne i kostne, które prowadzą do zwyrodnień i zniekształceń stawów. Kiedy chory zaczyna się poruszać, osteofity uciskają na nerw. Tak dochodzi do powstania bardzo dotkliwego bólu. Osoba chorująca na zwyrodnienie kręgosłupa, zaczyna wobec tego unikać jakiejkolwiek aktywności. To z kolei wpływa na osłabienie mięśni i skutkuje częstszymi przeciążeniami.

Co jest przyczyną występowania zwyrodnień kręgosłupa? Na chorobę zwyrodnieniową mają wpływ: wady postawy (np. skolioza), nadwaga, siedzący tryb życia, schylanie się oraz podnoszenie ciężkich przedmiotów na wyprostowanych nogach. Co zatem robić, by choroba zwyrodnieniowa nie rozwinęła się? Należy w tym celu prowadzić aktywny tryb życia i unikać sytuacji nadwyrężających kręgosłup.

Zwyrodnienia kręgosłupa

Zwyrodnienia kręgosłupa (Źródło: scm-movemed.pl)

Ból kręgosłupa a dyskopatia

Dyskopatia kręgosłupa to inaczej wypadnięcie dysku kręgowego. Dyskopatia powstaje na skutek przeciążenia kręgosłupa, do którego dochodzi nagle lub też powoli. Dyskopatię wywołuje też zwyrodnienie kręgosłupa, którego przyczyną jest posuwanie się z wiekiem. Na czym polega dyskopatia? Oznacza ona  wypadnięcie lub wysunięcie się jądra miażdżycowego, którego następstwem jest wypuklina dyskowa. Owa wypuklina zaczyna uciskać na nerw, a przez to wywołuje ból kręgosłupa. Często jest on tak silny, że uniemożliwia jakiekolwiek poruszanie się. Dodatkowym, bardzo niebezpiecznym objawem może okazać się strata czucia w nogach. Do zwalczenia dyskopatii kręgosłupa, wymagana jest operacja.

Rwa kulszowa

Kolejną przyczyną bólu kręgosłupa jest rwa kulszowa. Powoduje ona gwałtowny ból. Towarzyszy mu także mrowienie, drętwienie oraz kłucie okolicach lędźwiowych. Rwa kulszowa to jednak nie tylko ból lędźwi, a często również pośladków, bioder, ud, łydek, a nawet stóp. Skąd się bierze rwa kulszowa? Schorzenie to powstaje na skutek nagłego ruchu. Powoduje on wypadnięcie dysku lub przeciążenie stawu międzykręgowego. Dochodzi wówczas do ucisku korzenia nerwu, w miejscu gdzie opuszcza on kanał kręgosłupa. Jak radzić sobie z takim rodzajem bólu? Żeby zminimalizować ból kręgosłupa należy przyłożyć do pleców zimny okład i przyjąć pozycję, która odciąży uciskany korzeń. Jeżeli ból nie zniknie w ciągu doby, należy skontaktować się z lekarzem.

Rwa kulszowa jest bardzo bolesna

Rwa kulszowa jest bardzo bolesna (Źródło: zdrowie.radiozet.pl)

Lumbago

Osoby cierpiące na lumbago zmagają się z bólem w części krzyżowej i lędźwiowej kręgosłupa, wzdłuż całego przebiegu nerwu kulszowego, czyli tylnej części uda i podudzia. Zdarza się również, ze ból sięga do pięty, a nawet palucha. Skąd bierze się lumbago? Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być niewielkie urazy lędźwiowo-krzyżowej części kręgosłupa, zwiększone napięcie mięśniowe czy też otyłość. Jednakże znacznie częściej za rozwój lumbago wpływają złe nawyki – przybieranie niewłaściwej postawy w czasie wykonywania codziennych czynności, brak aktywności fizycznej oraz przeciążenie części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa, które wynika z przyjmowania nieodpowiedniej pozycji podczas stania, schylania się i  podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Bóle kręgosłupa – leczenie

Jak stwierdzić, co jest przyczyną bólu kręgosłupa? W tym celu przeprowadza się badania rentgenowskie, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. To bardzo ważne, aby określić przyczynę bólu, ponieważ sposób jego leczenia zależy właśnie od jego podłoża. Jakie są znane formy leczenia bólu pleców? Jest to między innymi termoterapia, czyli leczenie za pomocą ciepłych lub zimnych okładów, farmakoterapia, fizjoterapia i medycyna alternatywna, w tym: akupresura i akupunktura. Gdy wszystkie te metody nie przynoszą oczekiwanych skutków, wykonywana jest operacja chirurgiczna. Stosowana jest ona w przypadku takich poważnych schorzeń jak: skolioza, dyskopatia, zwężenie kanału kręgowego, choroba zwyrodnieniowa oraz przy niektórych urazach. Dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa można także  łagodzić za pomocą zmiany stylu życia oraz systematycznych ćwiczeń. Pomocne jest w tym przede wszystkim pływanie na grzbiecie, a także ćwiczenia na siłowni zaproponowane przez specjalistę i wykonywane pod okiem instruktora.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Przyczyn bólów kręgosłupa może być wiele. Najlepiej jest już od dziecka wypracowywać w sobie dobre nawyki dotyczące postawy. Niemniej, jeśli już pojawi się ból pleców, nie można go lekceważyć. Jeśli nie jesteśmy w stanie znaleźć przyczyny ani metody na zwalczenie tej dolegliwości, musimy udać się do specjalisty. Lepiej nie ryzykować z zabiegami, które mogą jedynie pogorszyć naszą sytuację.