Zdrowo wyglądająca cera pełna młodzieńczego blasku to marzenie wielu kobiet, które chcą czuć się dobrze w swoim ciele i emanować pewnością siebie. Na drodze do pełni szczęścia często stają nam jednak niedoskonałości, które zaburzają prawidłowy koloryt skóry. Jednym z najczęstszych problemów stanowią brązowe przebarwienia, które mogą pojawiać się już po ukończeniu 30. roku życia. Jak skutecznie zmniejszyć ich widoczność i zapobiegać powstawaniu kolejnych? Podpowiadamy.

Przebarwienia na twarzy – czym są i jak powstają?

Brązowe przebarwienia na twarzy to nic innego jak efekt nadmiernej produkcji melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry. Jej nierównomierne rozmieszczenie powoduje, że cząsteczki pigmentu tworzą w wielu miejscach nieestetyczne, ciemne plamy. Melanina wydzielana jest przez melanocyty, czyli komórki o długich wypustkach, przez które łączą się z komórkami naskórka przekazują im owalne cząsteczki zawierające barwnik. Zaburzenia funkcjonowania melanocytów często wynikają z ekspozycji zarówno na czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Do pierwszej grupy możemy zaliczyć m.in. zaburzenia hormonalne, natomiast do drugiej – kontakt z promieniowaniem UV. Ryzyko występowania przebarwień rośnie wraz z wiekiem, a przyjmuje się, że nawet u 90% kobiet po ukończeniu 50. roku życia narzeka na zwiększoną ilość pojawiających się plam na skórze. Warto również zaznaczyć, że jest to problem częściej występujący u kobiet niż u mężczyzn, co jest związane z większymi wahaniami w aktywności gospodarki hormonalnej. Dlatego też z wiekiem warto używać nie tylko kwas hialuronowy na twarz, ale także korzystać z innych dobrodziejstw przemysłu kosmetycznego.

Przebarwienia na twarzy i ich rodzaje

W zależności od przyczyny problemu, możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów zmian skórnych wynikających z nadmiernej produkcji melaniny i gromadzenia się jej w naskórku.

Do najpopularniejszych można zaliczyć przebarwienia posłoneczne, które pojawiają się po ekspozycji skóry twarzy na słońce. Pod wpływem promieniowania UV dochodzi bowiem do uszkodzenia melanocytów, co przekłada się na zaburzenia w ich produkcji. Aby zminimalizować ryzyko ich występowania, należy pamiętać o codziennym stosowaniu kremu z filtrem SPF 50, a w okresie letnim chronić całe ciało przed szkodliwym działaniem promieni zarówno UVA, jak i UVB.

Wiele kobiet boryka się również z przebarwieniami hormonalnymi, znane również jako ostuda. Najczęściej dotykają kobiet w ciąży, a zmiany skórne są wynikiem zmian w stężeniu podstawowych hormonów kobiecych – estrogenu i progesteronu. Nie pomaga również brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Należy również pamiętać, że brązowe przebarwienia mogą pojawiać się również podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych lub w okresie menopauzy.

Czy przebarwienia można całkowicie zlikwidować?

Brązowe przebarwienia na twarzy dla wielu kobiet stanowią powód do kompleksów, który obniża samoocenę. Nie dziwi więc fakt, że wciąż poszukujemy skutecznych sposobów na zminimalizowanie ich widoczności. Zlikwidowanie nieestetycznych zmian skórnych w wielu przypadkach okazuje się niemożliwe, jednak można skutecznie je rozjaśnić. W tym celu warto sięgnąć m.in. po kosmetyki z witaminą C, kwasem azelainowym, kwasem fitowym, arbutyną czy też retinoidami. Dobrym rozwiązaniem jest również konsultacja z dermatologiem.