Ciąża zazwyczaj trwa około 40 tygodni. Można ten okres podzielić na 9 miesięcy, albo na trzy trymestry. Co dzieje się z ciałem kobiety i z maleństwem podczas pierwszego miesiąca brzemienności?

Ciąża – pierwsze objawy
W pierwszym miesiącu ciąży mogą pojawić się nudności i wymioty

W pierwszym miesiącu ciąży mogą pojawić się nudności i wymioty (Źródło: mama-to-wie.pl)

Każda przyszła mama podczas pierwszego miesiąca ciąży może odczuwać zmiany w swoim samopoczuciu. Objawami pojawiającymi się w pierwszym miesiącu ciąży może być: ospałość, senność, zmęczenie lub wręcz przeciwnie – rozdrażnienie i nadpobudliwość. Ciężarna kobieta może także odczuwać brak łaknienia oraz nadmierną drażliwość na zapachy. Ciąża często objawia się również nudnościami, którym mogą towarzyszyć wymioty. W pierwszym miesiącu brzemienności przyszła mama – z powodu przekrwienia układu moczowego oraz ucisku na pęcherz moczowy, spowodowany rosnącą macicą – może częściej oddawać mocz. Z kolei jej piersi stają się bolesne i nabrzmiałe.

Rozwój zarodka w pierwszym miesiącu ciąży
Rozwój płodu

Rozwój płodu (Źródło: doz.pl)

Podczas pierwszego miesiąca ciąży następuje bardzo intensywny rozwój zarodka. Między 4 a 9 dniem po zapłodnieniu dochodzi do implantacji. Zarodek wnika w błonę śluzową macicy. Powstaje wówczas owodnia tworząca zamknięty pęcherz z płynem owodniowym, w którym dziecko ma zapewniony komfort i przestrzeń do prawidłowego rozwoju. Do końca 3 tygodnia ciąży powstają listki zarodkowe, czyli grupy komórek, z których będą formować się konkretne narządy maluszka. W trzecim tygodniu zarodek ma 2 i pół milimetra długości. W tym małym organizmie wytwarza się w tym czasie zawiązek serca, zaczyna także powstawać układ krwionośny oraz układ nerwowy. Już od 21 dnia ciąży w zarodku bije serce, tworzy się pępowina i zalążki kończyn. Pod koniec 4 tygodnia ciąży dziecko osiąga długość 5 milimetrów. Posiada ono soczewkę oka, a także zaczątki 33 kręgów i 40 par mięśni, które umiejscowione są wzdłuż osi ciała.

Ciąża to wyjątkowy czas, w którym zaczyna wytwarzać się więź między przyszłą mamą i rozwijającym się pod jej sercem maluszkiem. W pierwszym miesiącu ciężarna kobieta może odczuwać szereg objawów, świadczących o jej brzemienności. W tym czasie zarodek zostaje otoczony pęcherzem owodniowym, a w jego niewielkim organizmie wytwarzają się powoli: serce, zaczątki kręgów, mięśni, układu krwionośnego i nerwowego oraz soczewka oka.