Kaszel u dziecka to dolegliwość niemal równie częsta jak katar. Objaw ten zwykle kojarzy się z czymś niepożądanym. Jednak według opinii specjalistów, stanowi on naturalną reakcję obronną organizmu przed substancjami drażniącymi. Z drugiej strony, kaszel w istocie może być niepokojącym objawem groźnych schorzeń. Przyczyną kaszlu bywa najczęściej stan zapalny, odczyn alergiczny bądź podrażnienie śluzówki górnych dróg oddechowych, w tym: gardła, krtani lub tchawicy. Znacznie rzadziej może on być wynikiem zapalenia dolnych dróg oddechowych, między innymi: oskrzeli, oskrzelików oraz pęcherzyków płucnych. Jak jako mamy możemy nauczyć się rozpoznawania rodzajów kaszlu – u najmłodszych i najdelikatniejszych dzieci – czyli u noworodków i niemowląt? W jaki sposób sobie radzić w takich sytuacjach? Na te pytania odpowiedzi udzieli nam dzisiejszy artykuł.

Kaszel u noworodka to poważna sprawa
Nie wolno lekceważyć kaszlu u noworodka

Nie wolno lekceważyć kaszlu u noworodka (Źródło: polki.pl)

Kaszel u noworodka nigdy nie powinien być lekceważony przez rodziców. U tak małego dziecka infekcja może rozwinąć się bardzo szybko, nawet w ciągu paru godzin. Dlatego też w pierwszym miesiącu życia maluszka kaszel i inne zaburzenia oddychania trzeba traktować szczególnie poważnie. Jeśli wystąpią one u naszego dziecka, od razu powinnyśmy skontaktować się z lekarzem. Specjalista znajdzie wówczas przyczynę tej dolegliwości i zaleci odpowiednie leczenie. W większości przypadków dolegliwość tę można wyleczyć domowymi metodami. O jakich sytuacjach mowa? Dopóki lekarz u noworodka nie zdiagnozuje gorączki, przekrwienia błony śluzowej gardła ani świszczącego oddechu, można zastosować kurację polegającą na leczeniu łagodnymi środkami. Niestety, nie każdy rodzaj kaszlu jest niegroźną reakcją organizmu na pojawienie się w gardle substancji drażniących. Dolegliwość ta może również sygnalizować wystąpienie poważniejszego problemu. Kiedy dziecko zaczyna zatem kaszleć, należy obserwować rozwój objawów towarzyszących dolegliwości, ponieważ przypadłość ta może być symptomem takich chorób jak: krup, zapalenie oskrzeli, infekcje klatki piersiowej, astma, krztusiec. A te z kolei wymagają pilnej interwencji pediatry.

Jak leczy się niegroźny kaszel u noworodka?

Bezpieczną metodą leczenia kaszlu jest zastosowanie pary wodnej. Gdy u dziecka pojawi się kaszel mokry – czyli taki, któremu towarzyszy wydzielina – można zaparować łazienkę gorącą wodą, następnie zakręcić kurek i do tak przygotowanego pomieszczenia przynieść malucha na kilka minut. Para skutecznie wyczyści drogi oddechowe bobasa z zalegającej tam wydzieliny. Jeżeli z kolei pojawi się suchy kaszel u noworodka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche. W takich sytuacjach warto użyć nawilżaczy, wytwarzających chłodną mgiełkę, zapewniającą maluchowi natychmiastową ulgę. Przy noworodkowym kaszlu sprawdzi się również ciepła kąpiel. Wskutek dodania do niej eukaliptusa, tymianku bądź szałwii, wytworzą się opary oczyszczające drogi oddechowe, które ułatwiają maluchowi oddychanie. W podobny sposób bobasowi mogą przynieść ulgę ziołowe i organiczne preparaty do wcierania. Wcieranie rozcieńczonego olejku eukaliptusowego w klatkę piersiową dziecka, pomoże oczyścić drogi oddechowe, uwolnić flegmę i zwiększyć przepływ krwi do mięśni.

Kaszel u niemowlaka – jak rozróżnić rodzaje kaszlu?
W przypadku zapalenia krtani konieczna jest pilna interwencja lekarza

W przypadku zapalenia krtani konieczna jest pilna interwencja lekarza (Źródło: osesek.pl)

Kaszel u niemowlaka, tak samo jak w przypadku noworodka, może być mokry lub suchy. Czasem pojawia się także kaszel szczekający. Jak odróżnić od siebie te rodzaje kaszlu? Kaszel suchy wyróżnia się brakiem odkrztuszanej wydzieliny – śluzu lub flegmy. Co go wywołuje? Zazwyczaj jest on pierwszym symptomem przeziębienia bądź innej infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Zdarza się, iż zwiastuje on pojawienie się krztuśca – zakaźnej choroby, której towarzyszy nie tylko suchy, ale także duszący kaszel u niemowlaka. Bywa również, że objaw ten może być spowodowany przez substancje drażniące, obecne w otoczeniu maluszka, a także przez zbyt ciepłe, suche powietrze w pomieszczeniu, w którym on przebywa. Co więcej, kaszel suchy występuje przy refluksie żołądkowo-przełykowym, objawiającym się silnym ulewaniem i nasilaniem się kaszlu przy karmieniu oraz kładzeniu dziecka do łóżeczka. Natomiast mokry kaszel to taki, przy którym dziecko „odkasłuje” śluz. Najczęściej jest on symptomem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Mokry kaszel umożliwia pozbycie się z oskrzeli wydzieliny, dlatego może się on utrzymywać nawet przez kilka tygodni. A co z kaszlem  suchym – szczekającym? Zazwyczaj jest on poprzedzony chrypką. Często towarzyszy mu świst podczas nabierania powietrza. A sam kaszel przypomina szczekanie psa. Objaw ten związany jest z niebezpieczną dla niemowląt chorobą – zapaleniem krtani, która wymaga pilnej interwencji lekarza.

Jak leczyć niemowlęcy kaszel?

Gdy pojawia się suchy kaszel u dziecka, który spowodowany jest przez czynniki drażniące, zwykle wystarczy je wyeliminować z otoczenia malca, by problem zniknął. W przypadku refluksu albo infekcji, o sposobie leczenia decyduje z kolei pediatra, zazwyczaj nie stosując leków przeciwkaszlowych, chyba że kaszel jest tak silny, że nie pozwala dziecku normalnie funkcjonować. Do domowych sposobów na niegroźny suchy kaszel u bobasa zalicza się: wietrzenie i nawilżanie powietrza w pokoju, w którym on przebywa oraz częstsze pojenie i karmienie malca. A co można zastosować na mokry kaszel u dziecka? Sposób jego leczenia zawsze dobiera pediatra, który może zalecić podawanie maluszkowi środków mukolitycznych, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszenie. Dziecku można pomóc również domowymi sposobami. Podobnie jak w przypadku kaszlu suchego, niemowlę powinno przebywać w dobrze przewietrzonym pokoju. Warto także włączyć nawilżacz. Skuteczną metodą jest ponadto oklepywanie pleców dziecka dłonią złożoną w łódkę – należy to robić raz dziennie, po nocnym śnie. Klatkę piersiową malca można co więcej smarować maścią rozgrzewającą albo skropić poduszkę olejkiem eukaliptusowym lub miętowym.

Kaszel u dziecka może być wywołany czynnikami drażniącymi, znajdującymi się w jego otoczeniu. W takim wypadku warto wyeliminować takie substancje z otoczenia pociechy. Maluszki mogą także kaszleć z powodu stanu zapalnego, odczynu alergicznego bądź podrażnienia śluzówki górnych dróg oddechowych, a czasami także zapalenia dolnych dróg oddechowych. W przypadku kaszlu u noworodków i niemowląt warto zwrócić się o pomoc do pediatry, który dobierze odpowiednie leczenie do kaszlu suchego, mokrego lub szczekającego. Co więcej, można wspomagać się domowymi sposobami na takie dolegliwości u dzieci.