Cynamon to jedna z najstarszych przypraw świata. Jego smak i aromat przywodzi na myśl dalekie, orientalne kraje, a także ciepło domowego zacisza. Przyprawę tę pozyskuje się z wysuszonej kory drzew. Zawiera ona w sobie wiele cennych składników odżywczych: mangan, błonnik, żelazo i wapń. Co więcej, cynamon jest źródłem antyoksydantów i posiada cechy antybakteryjne. Jego właściwości lecznicze i pielęgnacyjne, z powodzeniem wykorzystywane są do produkcji kosmetyków. Niektóre z takich preparatów pielęgnacyjnych możemy wykonać samodzielnie. Poznajmy zatem receptury na domowe kosmetyki na bazie cynamonu.

Cynamon – wróg trądziku i cellulitu
Peeling kawowo-cynamonowy sprawdzi się w walce z cellulitem

Peeling kawowo-cynamonowy sprawdzi się w walce z cellulitem (Źródło: www.kobieta.pl)

Jeśli jesteśmy posiadaczkami cery trądzikowej, maseczka z cynamonem pomoże nam uporać się z niechcianymi wypryskami. Zadziała ona bowiem na naszą skórę antybakteryjnie, usunie wydzielinę z gruczołów łojowych, rozświetli naszą cerę oraz ją wygładzi. Maseczka ta nie jest jednak odpowiednia dla osób ze skórą wrażliwą, ze względu na silne działanie, pobudzające naczynia krwionośne. Jak przygotować taką maseczkę? Potrzebne nam będą dwie łyżeczki cynamonu, wymieszane z jedną łyżką wody mineralnej. Uzyskaną miksturę nakładamy na twarz kolistymi ruchami, a po trzech minutach zmywamy ją letnią wodą lub mlekiem. Początkowe podrażnienie skóry po zmyciu maski, powinno minąć do 30 minut. Cynamon świetnie sprawdzi się także w walce z cellulitem. Odpowiednim rozwiązaniem na jędrną i gładką skórę, jest peeling kawowo-cynamonowy. Do szklanki wsypujemy sto gramów naturalnej kawy i zalewamy wrzątkiem tak, by poziom wody był o jeden centymetr wyższy od poziomu fusów. Po zaparzeniu się kawy, dodajemy do niej kilka łyżeczek cynamonu. Ostudzoną, gotową miksturę nakładamy na ciało jako peeling, a następnie spłukujemy raz ciepłą, a raz chłodną wodą.

Sposób na gęste i błyszczące włosy
Cynamonowa płukanka zapewni nam piękne i błyszczące włosy

Cynamonowa płukanka zapewni nam piękne i błyszczące włosy (Źródło: www.cupofnature.pl)

Płukanka z wykorzystaniem cynamonu, nada naszym włosom zdrowego blasku i odpowiedniej objętości. Co więcej, wspomoże ona walkę z wypadaniem włosów i nieco je rozjaśni. Jak przygotować taką miksturę? Potrzebna nam będzie jedna łyżka cynamonu, którą w szklance powinnyśmy zalać gorącą wodą. Po ostudzeniu, przecedźmy płyn i użyjmy go do ostatniego płukania włosów, tuż po umyciu. Po wykonaniu płukanki, mokre włosy mogą być nieco sztywniejsze, na szczęście efekt ten minie wraz z ich wysuszeniem.

Cynamon to nie tylko aromatyczna przyprawa, sprawdzająca się w kuchni. Posiada ona także wiele właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych, dzięki czemu często wykorzystuje się ją w przemyśle kosmetycznym. Niektóre z takich preparatów, możemy wykonać samodzielnie. Okażą się one pomocne szczególnie wtedy, gdy walczymy z trądzikiem, cellulitem lub zabiegamy o piękne i błyszczące włosy.