Cytologia to podstawowe badanie profilaktyczne raka szyjki macicy, któremu powinny poddawać się kobiety w wieku rozrodczym. Dzięki cytologii, czyli wymazowi z tego narządu, udaje się zapobiec nawet 80 procentom przypadków inwazyjnego raka szyjki macicy. Badanie to wykrywa go bowiem w stadium przedinwazyjnym, kiedy jest on jeszcze w pełni wyleczalny. Jak się jednak okazuje, cytologia jest także stosowana w innych celach medycznych. Do czego – poza profilaktyką przeciwnowotworową – służy to badanie? Kiedy i gdzie można się mu poddać?

Cytologia – wskazania
Cytologia służy nie tylko do wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, ale także do innych celów medycznych

Cytologia służy nie tylko do wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, ale także do innych celów medycznych (Źródło: www.polki.pl)

Cytologię stosuje się nie tylko w celu wczesnego wykrywania zmian nowotworowych, lecz także po to, by zdiagnozować zakażenie brodawczakiem ludzkim (mającym związek z nowotworem) oraz kontrolować leczenie zachowawcze i operacyjne nadżerki tarczy szyjki macicy. Ponadto badanie to zwykle wykonuje się, aby przeprowadzić diagnostykę stanu nabłonka pochwy, ocenić działanie leków hormonalnych, określić termin owulacji oraz czas trwania II fazy cyklu. Wymazowi szyjki macicy poddaje się także kobiety w ciąży.

Kiedy i gdzie poddać się badaniu?
Cytologii możemy poddać się w gabinecie prywatnym lub w publicznej placówce służby zdrowia

Cytologii możemy poddać się w gabinecie prywatnym lub w publicznej placówce służby zdrowia (Źródło: www.zdrowie-gazeta.pl)

Po raz pierwszy cytologię należy wykonać w wieku od 20 do 25 lat lub w chwili, gdy rozpoczęło się aktywność płciową. Badaniu temu powinnyśmy poddawać się raz do roku. Jeśli jednak nasz wymaz został wykonany na podłożu płynnym, należy go powtórzyć po upływie dwóch lat. W sytuacji, gdy 3 kolejne wyniki są prawidłowe – kobiety 30-letnie lub starsze – mogą być badane co 2 lub 3 lata. A gdzie warto poddać się temu badaniu? Cytologia jest badaniem stosunkowo tanim, które można wykonać w zaufanym gabinecie prywatnym. Wymazowi z szyjki macicy możemy się także poddać – na ubezpieczenie NFZ – w publicznej placówce służby zdrowia lub skorzystać z rządowego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, gwarantującego bezpłatną cytologię raz na 3 lata dla kobiet między 25 a 59 rokiem życia.

Cytologia to bardzo ważne badanie profilaktyczne, któremu jako kobiety w wieku rozrodczym, powinnyśmy poddawać się raz na rok. Możemy skorzystać z niego bezpłatnie. Regularne wykonanie wymazu z szyjki macicy, może uchronić nas przed groźnymi konsekwencjami chorób, które zagrażają nie tylko naszemu zdrowiu, ale także i życiu.