W maju rozpoczął się sezon na szparagi, niestety nie trwa on długo, dlatego warto pośpieszyć się z wprowadzeniem ich do swojego domowego menu i przetestowaniem kilku przepisów ze szparagami w roli głównej. Zanim jednak skusisz się na zakup tych wiosennych warzyw, dowiedz się czegoś więcej na ich temat. Poznaj właściwości szparagów, ich rodzaje i sposoby ich przygotowywania.

Co nieco o szparagach

Szparagi są źródłem wielu witamin i substancji odżywczych

Źródło: www.ilewazy.pl

Szparagi to warzywo, które może się poszczycić tradycją liczącą 4500 lat. W starożytności zajadali się nimi Egipcjanie, a ich największymi entuzjastami byli Rzymianie. W dzisiejszych czasach, szparagi zalicza się do warzyw „z górnej półki”, na co z pewnością wpływa pracochłonny sposób ich uprawy. Szparagi wyróżniają się nie tylko wyjątkowym smakiem, ale także są lekkostrawne i niskokaloryczne, a co więcej mają wiele zdrowotnych zastosowań. Między innymi koją one nerwy i działają przeciwreumatycznie, zawierają błonnik, kwas foliowy, witaminy C, E, beta-karoten, asparaginę oraz glutation, wapń, fosfor, potas i inulinę. Do najpopularniejszych odmian szparagów, zaliczają się szparagi zielone i szparagi białe. Istnieją również szparagi fioletowe. Odmiana zielona charakteryzuje się wyrazistym smakiem i łatwym sposobem przygotowania, natomiast biała odmiana szparagów posiada delikatniejszy smak.

Szparagi w twojej kuchni

Naucz się przygotowywać szparagi w swojej kuchni

Źródło: www.kuchnialidla.pl

Kupując szparagi, powinnaś wybrać te pęczki, w których warzywa są jędrne. Decyduj się również na cienkie i nieprzerośnięte szparagi, czyli takie które nie będą  łykowate po ugotowaniu. Pamiętaj, by szparagi zjadać w dniu ich zakupienia. Jeśli chcesz natomiast przechować je dłużej, owiń je w ściereczkę lub folię spożywczą i włóż do lodówki na 2, góra 3 dni. Co należy zrobić, by przygotować szparagi do spożycia? W przypadku zielonej odmiany, wystarczy oderwać końcówkę warzywa, umyć go, i przez chwilę gotować w wodzie lub na parze. Zielone szparagi można również dusić, smażyć, grillować i zapiekać. Obróbka cieplna zielonej odmiany, musi trwać co najwyżej kilka minut. Białe szparagi wymagają z kolei dodatkowego obierania, ponieważ są one włókniste. Obiera się je dokładnie od góry do dołu. Ponadto, tak jak w przypadku zielonych szparagów, należy odciąć lub odłamać ich końcówki. Białe szparagi wymagają dłuższej obróbki cieplnej, niż zielone. Aby odpowiednio zmiękły, musimy je gotować około 15 minut.

Przykładowy przepis

Przykładowym przepisem – na pyszne szparagi zielone i białe – jest propozycja na gotowane szparagi z zimnymi sosami. Receptura na to danie jest następująca: przygotuj 300 mililitrów jogurtu naturalnego, pół pęczka natki pietruszki, pół łyżeczki pasty bazyliowej, 2 łyżki kaparów z zalewy, około 50 gram tuńczyka w oleju z puszki, połówkę pomarańczy, 1 łyżkę majonezu, 250 gram szparagów zielonych, 250 gram szparagów białych oraz sól, pieprz i paprykę słodką. Przygotowywanie posiłku, rozpocznij od zrobienia zimnych sosów. Najpierw przełóż jogurt naturalny do trzech miseczek o pojemności 100 mililitrów. W każdej z nich przygotuj inny sos, do pierwszej dodając posiekaną natkę pietruszki, pastę bazyliową, sól i pieprz, do drugiej wkładając rozgniecionego tuńczyka i kapary, przyprawiając całość do smaku, a do trzeciej wciskając sok z pomarańczy, dodając majonez i doprawiając papryką. Tak powstałe 3 rodzaje sosów odstaw na chwilę i w tym czasie oczyść i ugotuj w osolonej wodzie szparagi, pamiętając by białe gotowały się dłużej niż zielone. Tuż po ugotowaniu, zielone i białe szparagi podaj z dodatkiem sosów. Wypróbowanie tego przepisu, to doskonały sposób na to, abyś tej wiosny pokochała szparagi.