Jeśli nasza pociecha ukończyła już pierwszy rok życia, nadszedł czas, by jej dieta stała się bardziej urozmaicona niż dotychczas. Optymalnym rozwiązaniem dla malucha w tym wieku, jest przyjmowanie w ciągu dnia trzech głównych – odpowiednio zbilansowanych – posiłków oraz jednego lub dwóch uzupełniających. W jaki sposób powinnyśmy przygotowywać pokarmy, aby organizm naszego dziecka odnosił z nich jak najwięcej korzyści? Poznajmy kilka zasad, które stoją u podstaw odpowiedniej diety dla maluszków, po pierwszym roku życia.
Trzy główne posiłki: śniadanie, obiad i kolacja
Menu naszego bobasa powinno opierać się na trzech głównych posiłkach: śniadaniu, obiedzie i kolacji, których wartość energetyczna musi być dostosowana do wagi dziecka. W drugim roku życia (w ciągu doby) maluch potrzebuje około 83 kalorii na każdy kilogram swojego ciała. Pierwszy posiłek dnia, czyli śniadanie, powinno zapewniać mu od około 20 do 25 procent tej codziennej dawki energii. Z czego ma się składać takie śniadanie? Przede wszystkim z produktów mlecznych, takich jak: jogurty, kefiry, niesłodzone kakao oraz mleko modyfikowane przeznaczone dla maluchów powyżej pierwszego roku życia.
Mleko dla dziecka w tym wieku, powinno być jak najwyższej jakości, dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu i uwagi na wybór właściwego produktu mlecznego. Taki posiłek wcale nie musi być nudny, bowiem na rynku dostępne jest wiele opcji smakowych mleka dla bobasów (po pierwszym roku życia). Poza produktami mlecznymi, możemy karmić swoją pociechę także jajkami, chudym mięsem oraz różnymi rodzajami pieczywa. Drugi najważniejszy posiłek dnia, czyli obiad ma za zadanie dostarczyć naszemu dziecku jak największą dawkę energii, dlatego powinien składać się zarówno z zupy warzywnej, jak i drugiego dania. Najlepiej, by drugie danie zawierało w sobie takie składniki jak: ryby, drób oraz jajka. Posiłek ten warto wzbogacić także o produkty zbożowe (kasze, makarony) oraz ziemniaki i surówki warzywne. Natomiast kolacja, powinna być przygotowana z produktów lekkostrawnych, najlepiej gotowanych, o wysokiej zawartości składników odżywczych. Ostatni posiłek malucha może zawierać zatem: kefiry, jogurty i chude mięso. W roli kolacji bardzo dobrze sprawdzi się również kanapka z warzywami i twarogiem lub wieczorna szklanka ciepłego mleka.
Dania uzupełniające dla dzieci po pierwszym roku życia
Po pierwszym roku życia – w ramach drugiego śniadania lub podwieczorku – możemy proponować dziecku skosztowanie świeżych owoców, soków i przecierów owocowych, które połączymy z kleikiem i kaszką. Warto przygotowywać w tym celu również posiłki na bazie mleka, jogurtu lub twarożku, z dodatkiem miodu, zmielonych orzechów i migdałów. Jeśli nasz bobas jest bardzo aktywny, możemy od czasu do czasu podawać mu również zdrowe przekąski, takie jak: kawałki owoców, ugotowanych warzyw, plasterki sera lub jogurty.
Jeśli jesteśmy mamami dzieci, które rozpoczęły już drugi rok życia, powinnyśmy karmić je coraz bardziej urozmaiconymi posiłkami, zawierającymi składniki niezbędne do ich prawidłowego rozwoju. Nie możemy jednak zapominać o tym, że poza samym składem podawanych maluchom dań, liczy się również rozważny sposób ich przygotowywania, czyli unikanie smażenia oraz solenia takich potraw.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.