Skład diety sześciomiesięcznego malucha w dużej mierze zależny jest od tego, czy do tej pory był on karmiony piersią. Jak się okazuje, bobasy spożywające mleko matki, zwykle nie potrzebują w tym okresie dodatkowych produktów żywnościowych. Natomiast zupełnie inaczej rzecz się ma z niemowlętami, które karmione są mlekiem zastępczym. Czym zatem powinna się różnić dieta malca w 6 miesiącu życia – żywionego pokarmem modyfikowanym – od tej, która odpowiednia jest dla jego rówieśników, pijących mleko matki? Tego dowiemy się z poniższego wpisu.

Niemowlę w 6 miesiącu życia na mleku matki
Mleko matki zaspakaja potrzeby żywieniowe sześciomiesięcznego bobasa

Mleko matki zaspakaja potrzeby żywieniowe sześciomiesięcznego bobasa (Źródło: www.tematy.edziecko.pl)

Mamy, które karmią niemowlę piersią, często starają się zbyt wcześnie rozszerzać dietę dziecka o dodatkowe artykuły spożywcze. Wynika to z obawy o to, iż naturalny pokarm nie dostarcza wszystkich składników odżywczych, które potrzebne są dla niemowlaka w 6 miesiącu życia. Nic bardziej mylnego. Eksperci podkreślają, że dla zdrowia sześciomiesięcznego dziecka najlepszy jest pokarm naturalny. Składniki pokarmowe – zawarte w kobiecym mleku – są znacznie łatwiej przyswajalne niż te, z mieszanek modyfikowanych. W związku z tym, dziecku karmionemu piersią nie brakuje żadnych elementów, potrzebnych do jego prawidłowego rozwoju. Nie ma zatem konieczności, by w 6 miesiącu życia bobasa wprowadzać do jego diety nowe potrawy. Wyjątek stanowi sytuacja, w której to pediatra zaleci, by do menu niemowlaka w tym wieku włączyć inne artykuły spożywcze. W takim przypadku, nowe produkty żywnościowe należy wprowadzać bardzo stopniowo, najlepiej zaczynając od papki warzywnej.

Dziecko karmione sztucznie w 6 miesiącu życia
Dziecku karmionemu mlekiem modyfikowanym powinno podawać się dodatkowe produkty spożywcze, takie jak zupki warzywne

Dziecku karmionemu mlekiem modyfikowanym powinno podawać się dodatkowe produkty spożywcze (Źródło: www.lowcycen.pl)

Dieta sześciomiesięcznego malucha – karmionego mlekiem modyfikowanym – musi być stale rozszerzana. Niemowlę będące w 6 miesiącu życia, powinno cztery razy dziennie przyjmować posiłki mleczne, które warto wzbogacać kleikiem lub kaszką ryżową, kukurydzianą i pszenną. W ciągu dnia, należy podawać takiemu bobasowi także zupki-papki warzywne. Można przygotowywać je samodzielnie lub zakupić słoiczki Gerber, zawierające posiłki, przeznaczone dla półrocznych maluchów. Do diety dziecka w 6 miesiącu życia, powinno się również stopniowo włączać: jajko, chude mięso, soczki przecierowe, ryby oraz wspomniane już kaszki i kleiki.

Półroczne niemowlęta – karmione piersią – nie potrzebują spożywania dodatkowych produktów. Z kolei bobasy posilające się mlekiem modyfikowanym, powinny być na diecie, w której skład wchodzą również inne produkty żywnościowe. Gotowe posiłki – przygotowane dla dzieci w 6 miesiącu życia – znajdują się miedzy innymi w ofercie firmy Gerber, proponującej zupki, soczki i obiadki dla maluszków w tym wieku.