Problem ten najczęściej dotyczy kobiet i dziewcząt. Zazwyczaj objawia się bardzo nieprzyjemnym bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu. Choć schorzenie to samo w sobie nie wydaje się być groźne, przy nieodpowiednim leczeniu lub jego braku, może zmienić się w stan przewlekły, powodujący zapalenie nerek, a nawet ich ciężką niewydolność. O czym mowa? O zakażeniu dróg moczowych. W dzisiejszym wpisie omówimy, co najczęściej powoduje infekcje dróg moczowych oraz w jaki sposób możemy je diagnozować i leczyć.

Infekcje dróg moczowych – najczęstsze przyczyny
Infekcje dróg moczowych najczęściej powodowane są przez bakterię E. coli.

Infekcje dróg moczowych najczęściej powodowane są przez bakterię E. coli. (Źródło: www.zdrowie.dziennik.pl)

Infekcje dróg moczowych spowodowane są najczęściej (w 90% przypadków) przez bakterię Escherichia coli (E. coli), zwaną potocznie pałeczką kałową, która powszechnie występuje w jelicie grubym. Jeżeli infekcja powstała za sprawą tej bakterii i nie ma innych czynników sprzyjających wystąpieniu zakażenia, mówimy wówczas o niepowikłanym zakażeniu układu moczowego. W 10 % przypadków, infekcje dróg moczowych powodowane są przez inne drobnoustroje. Wtedy bardzo często występują dodatkowe nieprawidłowości w obrębie dróg moczowych, wzmagające rozwój zakażenia. Takiego rodzaju problemy nazywa się powikłanymi infekcjami układu moczowego. Jakie czynniki sprzyjają pojawianiu się schorzeń dróg moczowych? Do niektórych z nich możemy zaliczyć: przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, nieodpowiednie ubieranie się w stosunku do pogody, ciążę, okres menopauzy, kąpiele w basenach i jeziorach, powstrzymywanie oddawania moczu, zbyt intensywną aktywność seksualną oraz brak higieny osobistej. Należy również pamiętać, iż my jako kobiety, ze względu na naszą szczególną budowę anatomiczną (krótka cewka moczowa, mała odległość między odbytem a ujściem cewki moczowej), jesteśmy znacznie bardziej narażone na wszelkie infekcje układu moczowego, niż mężczyźni.

Zakażenie układu moczowego – diagnoza i leczenie
Ulgę może przynieść wygrzewanie pęcherza za pomocą termoforu

Ulgę może przynieść wygrzewanie pęcherza za pomocą termoforu (Źródło: www.adamed.serv77.hostings.pl)

Jak już zostało wspomniane, jednym z objawów zakażenia dróg moczowych jest nieprzyjemny ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Chorobie bardzo często towarzyszą również doznania bólowe w podbrzuszu, uczucie parcia na pęcherz, a nawet gorączka. Mocz w trakcie infekcji może być mętny i pachnieć inaczej niż zwykle. Choć infekcje układu moczowego wiążą się z obecnością drobnoustrojów, ich pojawienie się w drogach moczowych, nie zawsze stanowi oznakę takiego zakażenia. Bakterie w moczu mogą wystąpić również w przypadku bakteriomoczu bezobjawowego, czyli przypadłości, która zazwyczaj nie wymaga leczenia. Jak zatem jednoznacznie stwierdzić, czy mamy do czynienia z zakażeniem? Infekcje dróg moczowych objawiają się nie tylko za pośrednictwem nieprzyjemnych dolegliwości, ich oznaką jest także obecność azotynów i podwyższone leukocyty w moczu. Aby dowiedzieć się, czy w wydalanym przez nas moczu nie pojawiły się zmiany, warto w tym celu poddać się domowemu badaniu, za pomocą specjalnego testu paskowego. Służy on do oznaczania ilości azotynów i leukocytów w urynie. Wykonanie badania i odczytanie wyników takiego testu nie jest trudne, dzięki czemu w klarowny sposób możemy przekonać się o tym, czy mamy do czynienia z zakażeniem układu moczowego. Jeśli wynik badania potwierdzi nasze przypuszczenia, powinnyśmy podjąć zdecydowane kroki, aby pozbyć się tej dolegliwości. W jaki sposób leczy się infekcje dróg moczowych? Terapia domowa głównie polega na: piciu przegotowanej wody (nie mineralnej) z dodatkiem soku z cytryny, jedzeniu żurawiny i czarnej porzeczki, wygrzewaniu pęcherza za pomocą dwóch termoforów lub butelek z gorącą wodą (jedną należy umieścić pod krzyżem, a drugą w okolicy krocza), piciu dużej ilości wody oraz myciu i osuszaniu okolic intymnych po każdym oddaniu moczu.

Infekcje dróg moczowych to schorzenia, które najczęściej dotykają nas, kobiet. Ich diagnoza i leczenie nie muszą być trudne, jednak w przypadku bardzo niepokojących objawów i terapii nie przynoszącej rezultatów (już po kilku dniach), należy pilnie skontaktować się z lekarzem.