Montaż paneli fotowoltaicznych już od dawna nie wpisuje się w dobra luksusowe. Powód? Ich ceny znacznie maleją, a ponadto istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania do tej inwestycji. Nie dziwi więc fakt, że tak wielu inwestorów decyduje się na ich zakup. Jest to widoczne już nie tylko w dużych miastach, ale także mniejszych miejscowościach oraz wsiach. Panele pojawiają się na domach jednorodzinnych, budynkach komercyjnych oraz użyteczności publicznej. Aby jednak w pełni korzystać z ich potencjału należy zadbać o fachowy montaż, a następnie zgodną ze sztuką eksploatację. O czy mowa w praktyce? Podpowiadamy.
Nie tylko eksploatacja paneli fotowoltaicznych ma znaczenie
Oprócz tego, że będziemy dbali o panele w odpowiedni sposób, bardzo ważnym czynnikiem mającym istotny wpływ na ich wydajność, a więc także to, jak długo i efektywnie będziemy mogli korzystać z ich potencjału jest to, w jaki sposób przeprowadzimy ich montaż. Jeśli nigdy nie wykonywaliśmy tej czynności, lepiej jest powierzyć to zadanie specjalistom, którzy mają w tej materii doświadczenie. Pamiętajmy o tym, że ów sprzęt bardzo łatwo jest uszkodzić, dlatego też nie można montować go w sposób niezgodny ze sztuką.
Jak prawidłowo zamontować panele fotowoltaiczne?
Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych, w tym takich jak te https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/ polega przede wszystkim na skompletowaniu odpowiednich narzędzi. Kolejna kwestia, to wybranie miejsca w którym znajdzie się instalacja. Takie działanie znacznie ułatwi nam dalsze kroki na drodze do korzystania z darmowej energii ze słońca, która jest przekształcana w energię elektryczną.
W przypadku ekspozycji, tutaj wiele zależy od tego, jakie warunki panują na naszej posesji (jeśli mowa o domach jednorodzinnych). Najlepszą jest południowa, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeśli konieczna jest południowo-zachodnia, to także nie będzie problemów z wydajnością. Przysłowiowe schody mogą zacząć się wówczas, kiedy mamy możliwość jedynie południowo-wschodniej. Taka jest niestety narażona na znaczne zacienienie.
Zobacz także: https://aranzujdom.pl/ogrod/w-jaki-sposob-prawidlowo-dbac-o-panele-fotowoltaiczne/
Ważne jest także miejsce montażu – na dachu, na elewacji lub na gruncie. Pamiętajmy o tym, że ma być przede wszystkim bezpiecznie, więc konieczne jest zadbanie o odpowiednie elementy, które mają na to istotny wpływ. W przypadku dachu oprócz odpowiedniego kąta nachylenia – od 35 do 40 stopni konieczny jest także montaż szyn. Te mają za zadanie ochronę paneli przed spadkiem.
Montaż na gruncie oznacza bardzo dokładne przygotowanie terenu pod inwestycję. Nie można pozwolić sobie na żadne nierówności – mogą mieć one bardzo duży wpływ na jakość działania paneli. Musimy także zadbać o dobrej klasy konstrukcję wspierającą. Montaż na elewacji jest natomiast tożsamy z postawieniem na ekspozycję południową.
Eksploatacja paneli fotowoltaicznych
Prawidłowe użytkowane paneli fotowoltaicznych ma ogromne znaczenie na drodze do ich fachowego użytkowania. Oznacza to, że jeśli nie dopuścimy do pojawiania się na nich zanieczyszczeń – tak jak piach, kurz czy też obrastanie mchem, możemy liczyć na to, że w pełni wykorzystamy ich potencjał energetyczny. Musimy więc dokładnie je myć dwa razy w roku – wiosną oraz jesienią i robić to wczesnym rankiem, albo późnym popołudniem. Potrzebne nam będą: miękka gąbka, pionowy mop oraz dobrej klasy środek czyszczący, który jest dedykowany do przeprowadzania tego rodzaju prac.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.