Dzieci i psy to duety, które bawią nas do łez i wzruszają na zdjęciach czy filmach. Zaś od pokoleń specjaliści przekonują nas, że psy mają świetny wpływ na rozwój dzieci. Pomagają im też w pokonaniu wielu barier czy problemów. Często też bywa tak, że milusiński wybłaguje nas o czworonoga. Zanim jednak podejmiecie decyzję o zakupie czy adopcji psa, przemyślcie tę decyzję, a przede wszystkim przygotujcie pociechę na jego posiadanie. Oto proste sposoby, jak to zrobić.

Kupcie dziecku interaktywnego zwierzaka

Nie żałujcie pieniędzy i koniecznie sięgnijcie po taki model, który będzie potrafił sygnalizować i załatwiać swoje potrzeby. Niech zwierzak wydaje też inne „psie” dźwięki. Wprowadźcie dziecko w świat obowiązków. Każcie wychodzić mu na dwór – także wtedy, gdy pada lub kiedy jest pochłonięte zabawą. Nie wyręczajcie go. Zaobserwujcie też, jak dziecko reaguje, kiedy spada na niego taki obowiązek…

Wybierzcie się w miejsce, gdzie najczęściej spacerują ludzie ze swoimi psami

Zwracajcie uwagę na sytuacje, w których właściciele sprzątają po swoim pupilu. Pokażcie to dziecku i poinformujcie o karach finansowych, gdy zapomną o tej czynności w czasie spaceru.

Udajcie się do schroniska lub fundacji

Nawiążcie wcześniej kontakt z wolontariuszem, który weźmie ze sobą szczeniaka lub pieska w typie rasy, o jakiej marzy Wasza pociecha. Niech opowie i pokaże dziecku, do czego jest zdolny taki psiak zarówno na spacerach, jak i w nowym domu. Wy również możecie sporo skorzystać na takiej pogadance.

Mimo, że psy to najbardziej wymarzone dziecięce prezenty pamiętajcie, że to przede wszystkim żywa istota, o którą trzeba zadbać i poczuć się odpowiedzialnym. Obecność psa w domu nie ogranicza się jedynie do jego radosnego merdania ogonem czy wspólnych spacerów. To także więcej brudu w domu, mniej pieniędzy na własne przyjemności, często też reorganizacja życia. Oddanie czy wyrzucenie szczeniaka lub starego schorowanego psa, to czyn, który nie najlepiej o nas świadczy.