Czytanie rozwija wyobraźnię. Uczy. Bawi. Wzbogaca doświadczenia i zapobiega starzeniu mózgu. Mimo to, zdecydowana większość dzieci niechętnie sięga po książki. Jak zachęcić pociechę do czytania?

Zabawa we wspólne czytanie

To jedna z metod, którą warto wykorzystać w przypadku dzieci w wieku szkolnym. Zwłaszcza wtedy, gdy pojawia się pierwsza lista lektur szkolnych. Wymaga ona jednak nieco zaangażowania – zwłaszcza czasowego – ze strony rodziców. Metoda polega na czytaniu z podziałem na role i wcielaniu się w poszczególnych bohaterów. W ten sposób dziecko spostrzega, że czytanie wcale nie musi oznaczać jedynie przykrego obowiązku, a może zmienić się w dobrą zabawę.

Stosuj nagrody za przeczytaną ilość stron

Dzieci lubią podejmować się zadań, które zostają w jakiś sposób dostrzeżone i nagrodzone przez rodzica.

Dawaj dobry przykład

Nasze pociechy – szczególnie te młodsze – uczą się przez naśladownictwo. Jeśli będą widziały, że mama czy tata robi sobie kawę i zamiast usiąść z nią przed telewizorem… bierze w rękę książkę lub czasopismo, a po lekturze wstaje z uśmiechem na twarzy, również będą chciały dołączyć. Nie rezygnuj nawet wtedy, kiedy maluch poprosi byś opowiedział, co czytasz lub poczytał na głos.

Kup/wypożycz atrakcyjną wizualnie książkę, jako prezent bez okazji

Wstąp do księgarni dziecięcej lub biblioteki, bo tam znajdziesz największy wybór książek z ciekawymi okładkami. Łatwiej też natrafisz tam na wydania znanych tytułów, ale wzbogaconych ilustracjami. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się także kolorowanki z cytatami z konkretnych książek.

Tak naprawdę miłości do książek należy uczyć już od kołyski, czytając dzieciom jak najwięcej. Jeśli jednak „prześpisz” ten moment, pozostaje Ci szukać metod, które rozbudzą w Twojej pociesze chęć do czytania. W ostateczności możesz sięgnąć po audiobooka, którego dziecko będzie mogło słuchać na ukochanym smartphonie…