Do końca XVIII wieku fasolka szparagowa uprawiana była jedynie jako roślina ozdobna. Dopiero w kolejnym stuleciu, doceniono walory smakowe zwisających z niej strączków i zaczęto używać ich w kuchni. Dziś warzywa te goszczą na naszych stołach jako uzupełnienie innych potraw – podawane z bułką tartą – lub jako składnik zupy jarzynowej. W takiej formie fasolka szparagowa wydaje się być dla wielu osób wyłącznie nudnym dodatkiem. Jeśli jednak do gotowania fasolki podejdziemy bardziej kreatywnie, może się okazać, że zmienimy o niej zdanie. Poznajmy zatem kilka wskazówek, które pozwolą nam na nowo odkryć walory smakowe tego niedocenianego warzywa.

Jak przygotowywać fasolkę?
Fasolkę możemy przygotowywać na wiele sposobów

Fasolkę możemy przygotowywać na wiele sposobów (Źródło: www.oldfork.blogspot.com)

By zielona fasolka szparagowa była miękka i zachowała swój kolor, nie możemy gotować jej w wodzie zbyt długo. (Gdy chcemy ją podać na zimno, wystarczy, że przelejemy ją lodowatą wodą). Z kolei żółtą fasolkę najlepiej jest gotować na parze. Ugotowane w ten sposób warzywa, możemy następnie przesmażyć na odrobinie oleju z dodatkiem ząbków czosnku. Innym rozwiązaniem jest podanie ugotowanej fasolki z sosem balsamicznym, winegret lub prażonymi migdałami i skórką z cytryny. Tak przygotowane warzywa warto zestawić z chrupiącą bagietką. Fasolka szparagowa (na ciepło) świetnie smakuje także w połączeniu z masłem czosnkowym lub pesto. Jest ona również doskonałym składnikiem sałatek, w których pojawiają się wyraziste dodatki: ser feta, papryka, łosoś lub oscypek.

Fasolka szparagowa po prowansalsku
Fasolkę po prowansalsku możemy podać z gotowanymi lub sadzonymi jajkami

Fasolkę po prowansalsku możemy podać z gotowanymi lub sadzonymi jajkami (Źródło: www.kuchniamalwinki.pl)

Potrzebne składniki:

  • 1 kilogram młodych ziemniaków
  • 2-3 plastry boczku
  • 12 sztuk długiej cebulki szalotki
  • 2 ząbki czosnku
  • 400 gramów fasolki szparagowej
  • 2 łyżki oliwy
  • po 2-3 gałązki rozmarynu, tymianku i oregano
  • sól gruboziarnista
  • pieprz czarny

Sposób przygotowania:

Młode ziemniaki dokładnie szorujemy i gotujemy na półtwardo. Fasolkę oczyszczamy i także gotujemy. Teraz kroimy czosnek na plastry, natomiast cebulki na połówki. Warzywa przesmażamy na oleju, a następnie dodajemy do nich pokrojone ziemniaki i fasolkę. Kontynuujemy smażenie. Po kilku minutach wrzucamy do całości świeże zioła, boczek (podsmażony na drugiej patelni) oraz doprawiamy potrawę solą i pieprzem.