Wybierając proszek do prania, którym chcemy wyprać ubranka naszego maluszka, z pewnością zastanawiamy się nad tym, czy dany środek nie podrażni i nie uczuli jego delikatnej skóry. Z drugiej jednak strony, możemy obawiać się o to, że jeśli zastosujemy zbyt delikatny środek piorący, rzeczy naszego dziecka będą niedoprane i poszarzałe. Czy istnieje zatem rozwiązanie, które mogłoby nas zadowolić pod każdym z tych względów? Z dzisiejszego artykułu dowiemy się, jakie proszki do prania są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla niemowląt przed ukończeniem i po ukończeniu 6 miesiąca życia.

Odpowiedni proszek do prania dla najmłodszych dzieci
Piorąc ubranka dziecka w płatkach mydlanych, powinnyśmy kilkakrotnie ponowić tę czynność

Piorąc ubranka dziecka w płatkach mydlanych, powinnyśmy kilkakrotnie powtórzyć tę czynność (Źródło: www.lawendowafarma.blogspot.com)

Lekarze zalecają, by do prania ubranek niemowląt – do 6 miesiąca życia – stosować wyłącznie specjalne płyny i proszki do prania, przeznaczone dla dzieci. Tego typu środki nie mają tak silnych składników piorących jak normalne, są zatem znacznie bardziej delikatne dla skóry najmłodszych. Co więcej, proszki i płyny do prania dla niemowląt posiadają specjalne atesty. Wybierając preparat do prania ubranek swojego malucha, zwróćmy zatem uwagę na to, czy jest on dedykowany najmłodszym oraz czy na jego opakowaniu znajdują się informacje o jego zgodności z normami, wymaganymi od proszków dla dzieci. Jeśli nie chcemy używać proszku do prania, możemy zastąpić go płatkami mydlanymi. Pranie w płatkach powinnyśmy jednak powtórzyć kilka razy, ponieważ jedno płukanie może nie wyprać dostatecznie ubranek naszej pociechy.

W czym prać ubranka niemowląt po 6 miesiącu życia?
Źródło: www.osesek.pl

Ubranka dzieci starszych bardzo łatwo się brudzą (Źródło: www.osesek.pl)

Maluszki, które ukończyły już pierwsze pół roku swojego życia, zwykle są bardzo aktywne ruchowo. Raczkowanie, pierwsze próby wstawania, chodzenia i eksplorowania świata zewnętrznego sprawiają, że ryzyko zabrudzenia ubranek staje się większe. W przypadku dziecka w tym wieku, możemy zdecydować się na podjęcie pierwszej próby, zastosowania zwykłego proszku do prania. Musimy jednak uważnie obserwować skórę naszego bobasa. Jakiekolwiek objawy alergii – na skórze pociechy – powinny nas skłonić do tego, by odstawić używany dotąd proszek i zamienić go na inny, lepiej tolerowany.

Proszek do prania, który będzie bezpieczny dla skóry naszych najmłodszych maluchów – poniżej 6 miesiąca życia – powinien być bardzo delikatny, specjalnie dedykowany dla niemowląt. Piorąc ubranka dzieci starszych, możemy z kolei stosować normalne środki piorące. W takim wypadku ważna jest jednak ciągła obserwacja reakcji skóry naszych bobasów.