W ubiegłym wieku powstało wiele domów mody, które po dziś dzień wyznaczają trendy w kobiecej modzie. Założycielem jednego z nich był francuski projektant – Christian Dior. Niniejszy post pokrótce przybliży nam sylwetkę oraz dokonania tego „króla francuskiej mody”.

Od tego wszystko się zaczęło…
Christian Dior

Christian Dior (Źródło: www.theeternalheadonist.com)

Christian Dior urodził się 21 stycznia 1905 roku w Granville. Jako mały chłopiec wyrastał wraz z rodzeństwem w otoczeniu francuskiej burżuazji. Jego domem rodzinnym była Willa Les Rhumbs, która na zawsze pozostała w pamięci Diora, jako miejsce pełne ciepła i czułości. Początkowo młody Christian rozpoczął naukę na uniwersytecie w Paryżu, studiując nauki polityczne. Szybko jednak dały o sobie znać jego zainteresowania artystyczne, które skutkowały otworzeniem przez niego galerii sztuki. Między 1935 a 1938 rokiem, Dior zaczął sprzedawać swoje pierwsze projekty kapeluszy i sukni, różnym domom mody. Jego szkice pojawiły się nawet w jednym ze znanych żurnali. W kolejnych latach Christian Dior został projektantem w firmie Roberta Pigueta. Działalność Diora w dziedzinie mody, zawiesił wybuch II Wojny Światowej i powołanie go do służby wojskowej. Po demobilizacji, projektant powrócił do zawodu, pracując u Luciena Lelonga.

Christian Dior i jego dom mody
"Król francuskiej mody" przy pracy

„Król francuskiej mody” przy pracy (Źródło: www.britannica.com)

Po wojnie, w roku 1946 Christian Dior założył swój własny dom mody. Mieścił się on przy Avenue Montaigne 30. Na początku następnego roku, odbył się tam pokaz pierwszej autorskiej kolekcji projektanta. Od tego momentu Dior zaczął odnosić sukces za sukcesem. Wkrótce po pokazie otrzymał nagrodę Neimana Marcusa. Niebawem na rynku pojawiły się także jego pierwsze perfumy „Miss Dior”. We współpracy z Rogerem Vivierem, zaczął wypuszczać na rynek również kolekcje butów. Z jakich projektów zasłynął Christian Dior? Stroje kreowane przez „króla francuskiej mody” to przede wszystkim: zwiewne spódnice tiulowe (uszyte z 20 metrów materiału), lejące się jedwabie, falbanki, cygańskie bluzki i zgrabne, szykowne buciki. Projekty Diora były niezwykle kobiece, często uwypuklały tzw. talię osy. Kreacje zaprojektowane przez słynnego projektanta z chęcią nosiły ówczesne gwiazdy, takie jak Brigitte Bardot.

Christian Dior – nie bez przyczyny – w ubiegłym wieku został okrzyknięty „królem francuskiej mody”. Jak sam mówił, kobiety były dla niego jak kwiaty, które pragnął nie tylko ubierać, ale także kreować ich makijaże oraz zapachy, jakie na sobie nosiły. W czasie dekady „swojego panowania” – do śmierci w 1957 roku – Dior wypuścił aż 22 kolekcje strojów i stworzył dom mody, który po dziś dzień stanowi synonim jakości i szyku.