Pierwsze upały już pojawiły się w naszym kraju. W trakcie takich dni, warto odłożyć na bok ubrania wykonane ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza tkanin, w których nasze ciało nie oddycha, a co za tym idzie, bardzo się poci. Kiedy temperatura powietrza gwałtownie wzrasta, lepiej jest nałożyć na siebie stroje z przewiewnych materiałów, takich jak tkanina lniana. W jaki sposób wytwarza się ten materiał i jakie są jego właściwości? W niniejszym artykule znajdziemy odpowiedzi na oba te pytania.

Jak wytwarza się tkaninę lnianą?
Tkaninę lnianą wytwarza się z przędzy lnianej - pozyskiwanej z roślin o tej samej nazwie

Tkaninę lnianą wytwarza się z przędzy lnianej – pozyskiwanej z roślin lnu (Źródło: www.blog.kwark.pl)

Historia wytwarzania lnianego materiału sięga zamierzchłych czasów. Początkowo włókna lnu wykorzystywano do zszywania skór lub robienia sznurków. Z czasem surowiec ten trafił pod krosna pionowe, służące do wyrobu materiału z lnu. Tkanina lniana – w formie cienkiej i przejrzystej – miała swój początek w starożytnym Egipcie. Len był także popularnym surowcem tkackim, na dawnych ziemiach polskich. W dziewiętnastowiecznych podlaskich wsiach, w maju wysiewano len, który poddawano kilkukrotnemu pieleniu. Kiedy nastał czas zbiorów, wyrwane rośliny suszono, młócono, oczyszczano z nasion i moczono w wodzie. Do października len przechowywano w stodole, po czym trafiał on do międlicy i cierlicy – narzędzi przeznaczonych do jego obróbki. W zimowe wieczory, kobiety z uzyskanych włókien przędły nici, z których następnie wyplatana była tkanina lniana. Późną wiosną materiał ten rozkładano na łące, by pod wpływem działania słońca, nieco zmiękł i wybielił się. W obecnych czasach proces produkcji lnu jest znacznie bardziej zaawansowany pod względem technologicznym. Materiał, zwany potocznie lnem, wytwarza się jednak nie tylko z czystej przędzy lnianej, ale także z użyciem włókien bawełnianych, wełnianych, poliestrowych i innych. Dodawanie niewielkiej ilości poliestru do lnu, sprawia, że tkanina lniana staje się dużo bardziej odporna na gniecenie, a przy tym zachowuje wszystkie swoje właściwości. Dziś materiał ten poddaje się również procesowi dekatyzacji, który pozbawia len naturalnej szorstkości.

Tkanina lniana – właściwości
Latem postawmy na lniane ubrania

Latem postawmy na lniane ubrania (Źródło: www.avaro.pl)

Materiał lniany jest niezwykle wytrzymały, wykazuje wysoką odporność na tarcie i rozciąganie. Co ciekawe, częste pranie tkaniny lnianej sprawia, iż jest ona coraz bardziej wytrzymała i miękka. Len nie ma również tendencji do gubienia włókien i mechacenia się. Co więcej, tkanina lniana wykazuje działanie antybakteryjne, jest antyalergiczna, z łatwością absorbuje wilgoć, nie elektryzuje się i jest bardzo przewiewna. Co więcej, materiał ten jest przyjazny dla środowiska, bowiem podlega biodegradacji.

W trakcie upalnych dni postawmy na lekkie, przewiewne i naturalne materiały, takie jak tkanina lniana. Materiał ten – wytwarzany od tysięcy lat – z pewnością sprosta naszym letnim wymaganiom. Pozwoli naszej skórze oddychać, łatwo wchłonie nieprzyjemny pot, przez co łatwiej przetrwamy w nim wysokie temperatury. Jeśli obawiamy się o to, że lniane ubranie zbyt łatwo się pomnie, wybierzmy strój z dodatkiem włókien poliestrowych.