Sztuka odpoczynku to cenna umiejętność. Relaks stanowi chwilę wytchnienia i refleksji w ciągu zabieganego dnia. Aby odczuć pełnię komfortu, dobrze jest wypoczywać na przystosowanych do tego meblach. Jednym z nich jest tzw. fotel uszak, na którym dobrze jest zasiąść z ulubioną lekturą, domowym zwierzakiem na kolanach i gorącą czekoladą w ręku. Jak kształtowała się historia tego mebla i jak można go obecnie wkomponować we własne wnętrza?

Historia uszaka

Historia fotela uszaka rozpoczęła się w roku 1600 w zimnej Anglii, gdzie ludzie pragnęli jak najdłużej utrzymać przy sobie pozyskane ciepło. Gdy chłód przenikał surowe ściany kamienic i posiadłości, ognisty kominek pozostawał głównym źródłem ciepła, przy którym gromadzili się wszyscy mieszkańcy. Jednak za sprawą dużych przestrzeni, w pomieszczeniach często pojawiały się przeciągi, przed którymi domownicy postanowili się skutecznie chronić. W tym celu został stworzony prototyp fotela uszaka – Wingback Chair. Zasiadające na nim kobiety – za sprawą tak zwanych „uszu” – zapewniały sobie ochronę przed zimnymi powiewami powietrza wokół górnej, mniej osłoniętej przez suknię części ciała. Są również jednak tacy, którzy początków tego mebla dopatrują się we Francji, rządzonej przez Ludwika XIV. Podobno na jego dworze powstał pomysł na duży, masywny i bardzo wygodny fotel uszak, stworzony z myślą o elicie rządzącej.

Fotel uszak wywodzi się z chłodnej XVII-wiecznej Angli

Fotel uszak wywodzi się z chłodnej Anglii (Źródło: morizon.pl)

Fotel uszak – aranżacje

W ostatnim czasie fotel uszak znowu powrócił do dawnej świetności. Projektanci wnętrz chętnie sięgają po modele tego typu foteli. Dlaczego? Współgrają one nie tylko z klasycznymi, ale także z nowoczesnymi przestrzeniami. Co jest tajemnicą ich uniwersalności? Stanowią one dyskretny symbol komfortu i elegancji. Dostosowanie do różnych rodzajów wnętrz ułatwia rozmaitość rozmiarów, wykończeń i wzorów, w których dostępne są uszaki. Wszystkie one nie tracą jednak cechy wspólnej – dworskiego designu, który nadaje nową jakość salonom, sypialniom, holom, a nawet pokojom dziecięcym.

Fotel uszak w pokoju dziecięcym

Fotel uszak w pokoju dziecięcym (Źródło: jagodowykot.pl)

Doskonałym miejscem na domowy relaks jest fotel uszak – mebel, którego historia sięga dawnej, chłodnej Anglii i który przez wieki nie utracił unikalnego charakteru.