Każdy dzień, miesiąc oraz rok rozwoju naszej pociechy jest wyjątkowy. Nic dziwnego, że z chęcią uwieczniamy różne momenty z życia naszego dziecka za pomocą swoich aparatów fotograficznych, także tych w urządzeniach przenośnych – w smartfonach czy tabletach. Zdjęcia te są zwykle spontaniczne i ukazują niepowtarzalne chwile, takie jak narodziny lub pierwsze kroki naszego bobasa. W ostatnich latach coraz więcej rodziców decyduje się jednak na uzupełnienie rodzinnych albumów o fotografie swoich dzieci, wykonane przez profesjonalistów. Dowiedzmy się zatem czegoś więcej o tym, co nam – rodzicom jest w stanie zaoferować artystyczna fotografia dziecięca i noworodkowa.

Dziecko w profesjonalnym kadrze

Fotografia dziecięca oferuje nam możliwość uwiecznienia naszej pociechy w niecodzienny sposób, w wybranej przez nas stylistyce. Umiejętne operowanie światłem i kadrem – przez profesjonalistę – spowoduje, że na fotograficznej kliszy zapiszą się nawet najsubtelniejsze spojrzenia i gesty naszego dziecka. Wysoka wartość estetyczna takich zdjęć sprawi, że okażą się one nie tylko oryginalną pamiątką, ale także ozdobą, którą możemy wykorzystać między innymi podczas aranżacji pokoju naszego bobasa.

Fotografia niemowlęca

Fotografia niemowlęca (Źródło: www.fotorr.pl)

Sesja fotograficzna z dziewczynką w roli głównej

Fotografia dziecięca (Źródło: www.sztompka.com.pl)

Sesja dziecięca w plenerze

Sesja dziecięca w plenerze (Źródło: www.olamosakowska.pl)

Fotografia noworodkowa

Swoistym rodzajem fotografii dziecięcej, jest fotografia noworodkowa. Dotyczy ona maluszków między 7 a 14 dniem życia. W wyjątkowych wypadkach okres ten można wydłużyć do 21 dnia życia. W tym czasie bobas wpada jeszcze w głęboki sen, nie przeszkadzają mu bodźce zewnętrzne ani zmiany pozycji. Ciałko noworodka jest wtedy bardzo plastyczne – pamięta pozycję z życia płodowego – przez co z łatwością, bez zbędnych niedogodności, można układać go w noworodkowe pozy. To bardzo ważne, aby uwiecznianie tak małego dziecka na zdjęciach, odbywało się w sposób profesjonalny, by fotograf dbał o bezpieczeństwo maleństwa, wiedział na jakim podłożu i w jaki sposób go układać. Decydując się zatem na podobną sesję, warto zatrudnić profesjonalistę, który przebył odpowiednie kursy, przygotowujące go do wykonywania zdjęć małych dzieci (https://www.akademianikona.pl/masterclass/139/fotografia-dziecieca-i-noworodkowa-dla-profesjonalnych-fotografow/). Istotne jest także to, by na tego rodzaju sesję umawiać się jeszcze w trakcie trwania ciąży.

Sesja noworodkowa z udziałem rodzeństwa

Sesja noworodkowa z udziałem starszego rodzeństwa (Źródło: www.fotografianoworodkowa.com.pl)

Jako mamy chętnie zatrzymujemy w kadrze niepowtarzalne momenty z życia naszych pociech. Pamiątką na lata może się dla nas okazać profesjonalna sesja fotograficzna, w której weźmie udział nasze dziecko. Jeśli jesteśmy właśnie w zaawansowanej ciąży, możemy także wziąć pod uwagę umówienie się z fotografem na zrobienie zdjęć z naszym przyszłym maleństwem, w krótkim czasie po porodzie. Taka sesja noworodkowa posiada wyjątkowy charakter i na zawsze utrwali pierwsze chwile życia naszego potomka.