Profesjonalna fotografia rodzinna to doskonała pamiątka na lata. Obecnie jednak nie ma ona nic wspólnego z nudnymi, pozowanymi zdjęciami, które pamiętamy sprzed lat. Współczesne fotografie charakteryzują się naturalnością i ekspresją, która ma na celu uchwycić emocje oraz relacje, które w danej chwili łączą członków rodziny. Jeśli zdecydowałyśmy się na wspólną sesję z dziećmi, dowiedzmy się jak możemy znaleźć odpowiedniego fotografa i poznajmy wskazówki dotyczące tego, o czym należy pamiętać przygotowując się na takie spotkanie.

Poszukiwanie fotografa

Poszukiwanie odpowiedniego fotografa możemy rozpocząć poprzez mały wywiad środowiskowy. Być może nasi znajomi mieli już okazję odbyć rodzinną sesję zdjęciową i mają własne zdanie na temat operatora, który z nimi współpracował. Jeśli ich poprosimy, z pewnością zechcą się z nami podzielić swoimi spostrzeżeniami. Informacji na temat dobrego fotografa możemy poszukać także w sieci. Wpisując w wyszukiwarkę frazę: „fotografia rodzinna gdańsk” lub „fotografia rodzinna poznań”, z pewnością natrafimy na strony internetowe i profile społecznościowe popularnych fotografów, którzy działają w naszej okolicy. Aby zweryfikować dane na temat ich warsztatu, warto dodatkowo poszukać w sieci opinii klientów. Zanim umówimy się na sesję, dobrze jest osobiście porozmawiać z przedstawicielem wybranego studia, zapoznać z nim dzieci i przedstawić mu swoje oczekiwania.

Fotografia rodzinna – jak przygotować się do sesji?

Bardzo istotnym krokiem podczas przygotowywania się do sesji, jest ustalenie miejsca, w którym się ona odbędzie. W przypadku dzieci najlepiej sprawdzi się parcela, którą maluchy dobrze znają. Może to być zatem nasze mieszkanie, ulubiony plac zabaw lub park. Dzieci są wtedy bardziej zrelaksowane i łatwiej przyzwyczają się do obecności fotografa, co pozytywnie wpływa na jakość ujęć. Co więcej dobrze jest, gdy odpowiednio wcześniej ustalimy dzień i godzinę sesji zdjęciowej, przy uwzględnieniu własnych obowiązków oraz planu zajęć dziecka. Na sesję warto przygotować ulubione zabawki malca oraz porozmawiać z fotografem o zainteresowaniach swojej pociechy. Elementy związane z zainteresowaniami dziecka można bowiem wykorzystać jako motyw przewodni sesji zdjęciowej. Z pewnością sprawi ona większą frajdę dziecku. Kiedy bohaterem zdjęć będzie noworodek lub niemowlę, na sesję należy zabrać ze sobą kilka ubranek na zmianę.

A oto przykładowe fotografie rodzinne:

Sesja w plenerze

Sesja w plenerze (Źródło: justynaortyl.com)

Urokiem fotografii rodzinnej jest naturalność

Urokiem fotografii rodzinnej jest naturalność (Źródło: muustudio.pl)

Mile widziane są spontaniczne zachowania

Mile widziane są spontaniczne zachowania (Źródło: boroborkowski.pl)

Fotografia rodzinna z nutką romantyzmu

Fotografia rodzinna z nutką romantyzmu (Źródło: photomarika.pl)

 

Współczesna fotografia rodzinna znacznie różni się od tej znanej z przeszłości. Pozwala ona uchwycić naturalne emocje i relacje łączące bliskich. Aby nasza sesja przebiegała w miłej atmosferze i zakończyła się satysfakcjonującym nas efektem, musimy koniecznie dobrze zastanowić się nad wyborem fotografa i odpowiednio przygotować się do takiej przygody.