Zastanawiasz się co zrobić ze zdjęciami rodzinnymi i wspomnieniami ze wspólnych wakacji, które dobrze byłoby mieć gdzieś indziej niż na telefonie? Widzisz, jak Twoje dziecko szybko rośnie i chciałabyś zatrzymać czas, aby móc wrócić do tych chwil jeszcze kiedyś w przyszłości? Poznaj sposoby na stworzenie wyjątkowych albumów, które pozwolą uwiecznić wszystkie najważniejsze momenty z życia Twojej pociechy.

Jak zachować wspomnienia z dzieciństwa dziecka?

Posiadając dzieci, da się zrozumieć, jak szybko one rosną i to, co jeszcze chwilę temu było Twoja codziennością, już nigdy nie wróci. Warto tworzyć więc pamiątki, dzięki którym w jakiś sposób można zatrzymać czas i utrwalić wiele wspomnień. Świetne do tego są albumy ze zdjęciami. W dobie smartfonów wykonuje się mnóstwo fotografii, często w bardzo dobrej jakości, które łączy w jedną spójną historię o dorastaniu Twoich pociech.

Tworzenie albumów nie wydaje się trudne – wystarczy wybrać zdjęcia, wywołać je i umieścić z opisami w wybranym klaserze. Chociaż można to zrobić w wielu miejscach i to w kilka minut, nadal jest to dosyć czasochłonny sposób. Poza tym wymaga precyzji i dużej pomysłowości, a także pracy, aby przygotować wszystkie treści, które mają znaleźć się w środku.

Z tego względu coraz popularniejsza są fotoksiążki – do ich przygotowania wystarczy wybrać zdjęcia i ich układ, a następnie cały przygotowany projekt wysłać do firmy, która zajmuje się drukiem. Po kilku dniach odbierzesz gotowy album, w twardej okładce, stworzony zgodnie z Twoim pomysłem, opisami i ewentualnymi dodatkami.

Jeśli lubisz tworzyć takie rzeczy, możesz też zdecydować się na album z pewną koncepcją, np. używając polaroidów. To świetny pomysł na tworzenie czegoś, co wręczysz dziecku jako pamiątkę, np. w dniu 18 urodzin. Będzie to niczym pamiętnik z okresu dzieciństwa.

Jak stworzyć album dziecka?

Gdybyś chciała zebrać wszystkie zdjęcia, jakie robisz swojemu maluchowi, najprawdopodobniej mogłabyś od razu zainwestować w największy album, jaki kiedykolwiek stworzono, a i tak pewnie byłby niewystarczający. Kiedy rozumie się, jak szybko dzieci rosną i jak wiele momentów już w ogóle nie wróci, każdy chce uwiecznić ich jak najwięcej.

Z tego powodu, gdy zabierasz się za stworzenie kolekcji zdjęć, warto najpierw wymyślić koncepcję i klucz, według którego dobierzesz fotografie. Wtedy łatwiej będzie je wybierać, a także zamknąć album w jakichś ramach – wtedy goście bez znudzenia go obejrzą.

Album rok po roku

Jednym z rozwiązań jest tworzenie albumów rok po roku. Na każdy rok życia dziecka (lub kilka lat) da się przygotować klaser z ujęciami z najważniejszych wydarzeń w jego życiu. W środku może się znaleźć podział na miesiące albo poukładaj zdjęcia niechronologicznie, jednak wtedy muszą im towarzyszyć opisy.

W takiej formie ciekawym rozwiązaniem jest przygotowanie zbioru ręcznie, a każdy nowy album najlepiej przyozdabiać polaroidem z danego roku. Tworząc kolejne zbiory, będziesz widzieć, jak dziecko na przestrzeni lat dorastało. Ciężko wtedy powstrzymać wzruszenie.

Jeśli jednak chcesz, żeby albumy były uporządkowane, ważne, aby tworzyć je dość regularnie – po kilku latach od pierwszego roczku Twojej pociechy nikt nie będzie miał siły, żeby wracać i przypominać sobie, co działo się kilka lat temu. Łatwiej przygotować zbiór zdjęć z kilku lat, np. zgodnie z tokiem edukacji i rozwoju kilkulatka. Większe okno czasowe sprawia, że wybiera się tylko najistotniejsze momenty.

Tematyczny album dziecka

Inne rozwiązanie to tworzenie albumów tematycznych, np. ze świąt, urodzin lub wydarzeń szkolnych. Możesz wybrać ich ręczne robienie lub ułożyć zdjęcia do fotoksiążki.

Najczęściej tego typu zbiory wyglądają podobnie, są spójne w formie, a ich wykonie nie zajmuje dużo czasu. Tym bardziej, jeśli fotoksiążkę przygotowujesz raz na kilka lat, a znając temat, wiesz, jakie okazje i zdjęcia będą dla Ciebie interesujące – nie tracisz wtedy dodatkowego czasu na wybieranie tego, co tym razem w niej umieścisz. Poza tym album możesz wykonać bez większego pośpiechu.

Natomiast jeśli po kilku latach zauważysz, że twoje dziecko spełnia się w sporcie i często jeździ na zawody, dopiero wtedy zacznij zbierać materiały na tematyczny album.

Fotokalendarz i nie tylko – pamiątka dla całej rodziny

Album rodzinny to świetny sposób na uwiecznienie na zdjęciu wielu pięknych chwil z życia dziecka, ale także fantastyczny pomysł na zrobienie prezentu bliskim. Fotoalbum w postaci książki czy album DIY, np. na dzień babci i dziadka, z pewnością spodoba się seniorom, szczególnie jeśli na co dzień nie mają szansy obserwować, jak ich wnuczek rośnie z każdym dniem.

Alternatywą dla drukowanego z szablonu fotoalbumu może być kalendarz lub ramka cyfrowa wyświetlająca wgrane ujęcia

Skąd wziąć zdjęcia do albumu? Pewnie masz już je zapisane w pamięci telefonu, ale jeśli szukasz czegoś niepowtarzalnego, możesz zdecydować się na sesję zdjęciową, np. z osobą, której chcesz sprawić fotoksiążkę. Będzie to świetne uzupełnienie takiej pamiątki.