Kreatywność dzieci jest wspaniała i warto o nią zadbać, aby młody człowiek mógł z niej czerpać garściami w przyszłym życiu. Jak pielęgnować w nim jego zdolności artystyczne i zainteresowanie rysunkiem? Oto propozycje, co kupić maluchowi, który lubi rysować.
Jak rozwijać u dziecka zdolności plastyczne?
Tworzenie prac artystycznych jest dla dzieci wspaniałą formą rozrywki, która pozwala im rozwijać kreatywność oraz pasję. Każdy rodzic więc powinien wspierać malucha, gdy ten decyduje się narysować swoje pierwsze arcydzieło. Poza tym dzięki temu wzmocnisz rozwój wyobraźni przestrzennej pociechy, a także pozwolisz na kształtowanie u niej zdrowej formy ekspresji i swoich pomysłów. Dodatkowo dziecko zyskuje pewność siebie, bo tworzy coś własnego!
Przy tak wielu zaletach trudno odmówić dziecku kolorowania i malowania, tym bardziej, jeśli samo wychodzi z taką inicjatywą. Jak podtrzymywać u niego zainteresowanie takimi zajęciami i sprawić, by chciało kształtować swoje umiejętności artystyczne? Warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób wykonuje swoje prace.
O talencie i zaangażowaniu wcale nie muszą świadczyć ładne i estetyczne prace Twojej pociechy, ale ilość poświęconego czasu i skupienie, aby je stworzyć oraz to, jakie emocje budzi to w małym człowieku. Im więcej w tym działaniu radości, dumy i chętnego powracania do zajęć, tym bardziej należy pomóc maluchowi rozwijać tę pasję.
Najprostszym rozwiązaniem wspierającym artystyczny rozwój dziecka jest dostarczanie mu materiałów, dzięki którym może tworzyć. Są to np. zestawy:
- kredek;
- flamastrów;
- arkuszy papieru o różnej gramaturze.
Możesz też pokazać maluchowi nowe metody pracy. Nie zapominaj jednak o tym, że dziecko nie powinno czuć, że narzucasz na nie presję. Wspieraj je w tym, co robi i cierpliwie czekaj, aż zaangażowanie zacznie przynosić efekty. Najważniejsze jest, aby pociecha cieszyła się z tego, co robi – tylko w ten sposób nie zniechęci się do kreatywnych aktywności.
Jeśli zauważysz, że pojawia się zastój i dziecko nie wie, co robić dalej, zaingeruj i naucz malucha wyklejać kolaże czy pokaż, jak używać pasteli. Alternatywą jest zapisanie go na zajęcia artystyczne, gdzie będzie mógł rozwijać swoje zdolności pod okiem profesjonalisty. Nie da się zapominać o tym, że na bycie twórczym wpływa także otoczenie.
Jeśli dziecko całymi dniami siedzi w domu, może brakować mu bodźców, które pobudzałyby kreatywność. Wystarczy zwyczajne wyjście na spacer, aby w jego świadomości pojawiło się coś nowego. Zbieranie np. jesiennych liści to świetny sposób na zwrócenie uwagi na to, jak barwy mogą się łączyć, a po ich pozbieraniu wykorzystaj do zrobienia zielnika lub powycinania z nich wzorów.
Jakie wybrać zabawki dla dziecka, które lubi zajęcia artystyczne i manualne?
Dzieci, które lubią tworzyć, ucieszą się z tych zabawek, które im to umożliwią. Na rynku nie brakuje gotowych zestawów, które pozwalają na stworzenie wielu ciekawych rysunków, jednak mogą one stanowić ograniczenie.
Z tego względu warto więcej inwestować w różne materiały, które pozwolą dziecku stworzyć coś samodzielnie, szczególnie na samym początku jego artystycznej przygody.
Kreatywne kolorowanki – bajkowy świat zamknięty w tradycyjnej książeczce
Kolorowanki to świetny prezent i sposób na ćwiczenie dokładności i cierpliwości, a także postępowania zgodnie z góry ustanowionym planem. Poza umiejętnościami posługiwania się kredkami, flamastrami, mazakami, farbami czy pastelami dzieci mogą ćwiczyć:
- łączenie kolorów;
- różne metody rysowania;
- niewyjeżdżania przyborami za linię.
Z racji tego, że kolorowanki przyjmują różną formę, da się je dopasować do potrzeb każdego dziecka. Możesz je otrzymać:
- w formie pełnej książeczki;
- z arkuszami do wyrywania;
- w formacie zeszytu, dużej książki, czy dużych formatów arkuszy.
Dodatkowo ich tematyka pozwala na wybranie określonej z nich w sposób adekwatny do zainteresowań i wieku dziecka. Dla maluszków w wieku przedszkolnym lepsze będą kolorowanki z dużymi obrazkami, np. dinozaurów, traktorów lub roślin, z kolei starsze z nich mogą bardziej cieszyć kreatywne obrazy tworzone z tzw. doodles – małe bazgroły razem tworzą zupełnie nowy obraz.
Glina, plastelina, modelina – dla dzieci, które lubią lepić
Dzieci, które nie przepadają za kolorowaniem, ale bardzo aktywnie budują i tworzą coś w trójwymiarze, mogą ucieszyć się z artykułów, które to umożliwią. Swojemu maluchowi sprezentuj więc modelinę i plastelinę, jednak tego typu akcesoria powinny być dopasowane do jego wieku, więc odradza się zabawę nimi najmłodszym.
Na początek modelina i plastelina będą idealne, przede wszystkim dlatego, że praca z nimi jest prosta, a żywe kolory często skupiają uwagę dziecka. Starsze pociechy mogą ucieszyć się z zestawu do zabaw gliną lub masą papierową. Dodatkowo po zastygnięciu prac można nadać im zupełnie inny wymiar przez ich pomalowanie i ozdobienie.
Naklejki i kolorowanki – połączenie idealne
Dzieci w wieku przedszkolnym, nawet jeśli lubią kolorować i malować, szybko mogą stracić zainteresowanie ze względu na monotonność zajęcia. Z tego względu warto wybrać kolorowanki wyposażone w zestaw naklejek. Dzięki temu nie dość, że będą mogły ćwiczyć zdolności manualne, to mogą do obrazków dodać ulubionych bohaterów lub wyklejać nimi odpowiednie pola wskazane w książeczce.
Czym tworzyć – żelowe flamastry, kredki, farbki
Jeśli nie wiesz, jakie kolorowanki lub zabawki artystyczne mogą zainteresować Twoje dziecko, sprezentuj mu materiały, które pozwalają przelać kreatywność na papier. Nie tylko kredki to dobre rozwiązanie. Wśród akcesoriów, które można dać na prezent, znajdą się m.in.:
- farbki w długopisach;
- pędzle;
- zestaw ołówków z różnymi grafitami;
- pastele (olejne lub suche);
- kredki świecowe;
- farby plakatowe, olejne, akrylowe;
- farbki do ciała;
- brokat w kleju.
Alternatywą mogą być także zestawy przeznaczone do robienia konkretnych rzeczy jak np. origami, wyklejanie decoupage, zestaw malarski z płótnem i sztalugą lub zestaw do tworzenia witraży na okno. Dziecko będzie miało okazję do świetnej zabawy połączonej z nauką nowych umiejętności.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.