,,Nie wiem, kto wynalazł obcasy, ale wszystkie kobiety dużo mu zawdzięczają” – powiedziała niegdyś Marylin Monroe. Jak zatem kształtowały się dzieje tego elementu obuwia i jak do wynalezienia szpilek przyczynił się Polak? Na te pytania odpowiedzi udzieli nam dzisiejszy post.

Obcasy tylko dla mężczyzn

Początkowo ludzie chadzali na płaskich obcasach, nosząc buty tylko dla ochrony stóp. Pierwsze obcasy pojawiły się dopiero na początku XVI wieku. Nie po to jednak, by wydłużać optycznie nogi czy dodawać wzrostu tym, którzy je nosili. Powód przyprawienia butom obcasów był dużo bardziej prozaiczny. Dzięki temu mężczyznom łatwiej było utrzymać nogi w strzemionach podczas jazdy konnej. Z czasem buty na obcasie dumnie wkroczyły na salony, stając się modnym dodatkiem obuwia męskiego. W modzie damskiej miały się one pojawić dopiero kilka dekad później.

Obcasy w damskim wydaniu
Katarzyna Medycejska

Katarzyna Medycejska (Źródło: wyborcza.pl)

Niewysoka Katarzyna Medycejska nie chciała wyglądać na 14-letnią dziewczynkę, którą była w chwili ślubu z księciem z Orleanu. Dlatego w roku 1533 zamówiła u weneckiego szewca buty na obcasie. Dodała sobie w ten sposób kilku centymetrów wzrostu i na zawsze zmieniła obuwniczą modę. Należy bowiem przyznać, że początkowo buty na obcasach nosiły w Wenecji wyłącznie panie lekkich obyczajów. Nowy element obuwia znalazł się także na sztychu z 1593 roku. Widać na nim królową Elżbietę I w butach na obcasach. Tę parę obuwia wykonał dla niej Peter Johnson. Prawdopodobnie miały one obcas z drewna.

Dalsze losy obcasów
Damskie obcasy z XVII wieku

Damskie obcasy z XVII wieku (Źródło: modoweopowiesci.pl)

W wieku XVII obcasy stały się popularnym elementem obuwia, który zmieniał posturę noszących je osób. W erze baroku obcas nie był wysoki, miał od 2 do 4 cali i posiadał okrągły kształt. Z czasem niewinny obcas zaczął być kojarzony z burżuazją, która nie była mile widziana w XVIII wieku we Francji. Obcasy stały się wówczas symbolem nierówności społecznej, dlatego też zostały okryte zasłoną milczenia na kolejne stulecie. Jednak już pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych została otwarta fabryka obcasów, natomiast w Europie polski fizyk Olbrecht Kliczka wymyślił szpilki. Ich rozkwit przypadł na XX wiek. W latach 20. ubiegłego wieku włoscy szewcy bardzo zwęzili obcas. Produkcję obuwia w takiej formie kontynuował Roger Vivier, znany projektant butów, rozpoczynający karierę jeszcze przed II wojną światową.

Obcasy i szpilki to elementy obuwia, bez których większość z nas nie wyobraża sobie wizytowego wyjścia. Ich historia sięga XVI wieku. Zanim jednak obcasy zaczęły być noszone przez kobiety, musiało upłynąć jeszcze kilka dekad, nim spopularyzowały je Katarzyna Medycejska i królowa Elżbieta I.